Polonya Cumhurbaşkanı’nın uçağı pilotaj hatasından düştü

1

Rusya’nın Smolensk kentinde askeri havalimanına iniş yapmaya çalışırken düşen Polonya Cumhurbaşkanı  Lech Kaczynski ile birlikte 97 kişinin ölümüne neden olan uçak kazası ile ilgili araştırmaların ilk sonuçları açıklandı. Uçağın kara kutusu ve olay yerinde yapılan incelemeler sonunda elde edilen ilk verilere göre uçağın pilotaj hatasından düştüğü kaydedildi.

Rus ve Polonyalı olay yeri araştırma ekipleri çalışmalarını sürdürürken, uçağın yoğun sis nedeni ile iniş esnasında sol kanadının ormanlık alana çarptığı gelen bilgiler arasında. Rus yetkilier, Sovyet yapımı Tu-154 model uçağın düşmesine teknik nedenlerin sebep olmadığını açıkladı. Polonya Cumhurbaşkanlığına ait 20 yaşındaki uçağın daha önce de arıza yaptığı, ancak fon eksikliği nedeni ile uçağın yenilenmesinin ertelendiği belirtilmişti.

Rusya Başsavcılığı Araştırma Komisyonu Başkanı Aleksander Bastrıkin Rusya Başbakanı Vladimir Putin’e verdiği bilgide, kötü hava koşullarına rağmen pilotun inmekte ısrar etmesinin feci kazaya neden olduğunu söyledi. Bastrıkin, “Pilot iniş için uygun olmayan kötü hava koşulları konusunda kule tarafından uyarılmış. Maalesef pilot inmekte ısrarcı olmuş.” değerlendirmesinde bulundu. Rusya basını pilotun yoğun sisin bulunduğu bir ortamda inme kararında, uçakta bulunan yolcuların baskısının etkili olabileceğine dikkat çekiyor. Kulenin pilotu Minsk ya da Moskova havalimanlarına yönlendirmeye çalıştığı da kule kayıtlarında yer alıyor.

Polonya Cumhurbaşkanı’nın naşı ülkesine gönderildi

İkinci Dünya Savaşı’nda Sovyetler Birliği’nin Katin ormanlarında 20 bin Polonyalı askeri öldürmesinin 70. yıl anma törenlerine gelen heyetin uçağının düşmesi nedeni ile iki ülkede de ulusal yas ilan edildi. Rusya Başbakanı Vladimir Putin Polonya Başbakanı Donald Tusk’la birlikte olay yerinde incelemelerde bulundu. İki başbakan enkaz önünde oluşturulan platforma karanfil bırakarak, ölenler anısına saygı duruşunda bulundular.

Polonya Başbakanı dizleri üzerine çökerek saygı duruşunda bulunurken, delegasyonda bulunan heyetin gözyaşlarını tutamaması dikkat çekti. Putin Polonya'lı meslektaşını kucaklayarak başsağlığı mesajını iletti. Putin'le birlikte ikili bir görüşme gerçekleştiren Tusk, olay yerinden alınan görüntüler ve hava limanı kayıtlarını inceledi. Putin burada yağtığı açıklamada yaşanan trajedinin iki ülkenin ortak acısı olduğunu söyledi.

Polonya Cumhurbaşkanı’nın ve eşinin cesedini muhalefet partisi lideri olan ikiz kardeşi Jaroslaw Kaczynski teşhis etti. Ardından uçakla Kazzyunski’nin naşı Varşova’ya gönderildi. Havalimanında düzenlenen uğurlama törenine Rusya Başbakanı Putin de katıldı. Diğer cesetlerde kimliklerinin belirlenmesi için Moskova’ya getirildi. DNA testleri yapılarak kimlikleri belirlenen cesetler aşamalı olarak Polonya’ya gönderilmeye başladı.

Polonya’da halk sabah saatlerinde kiliselere giderek kurbanlar için dua ederken, Polonya Devlet Başkanlığı  sarayının önünde toplanan binlerce kişi karanfil bırakarak mum yaktı. Oluşturulan taziye defterini imzalamak için Polonya halkı sıra oluştururken, Moskova Polonya büyükelçiliği önünde toplanan Rus halkı da çiçek bırakarak taziyelerini iletti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan