Bakiyev'in kardeşi: Savaşmaya da, diyaloğa da hazırız

2

Kırgızistan devrik Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev'in kardeşi ve devlet güvenlik konseyi eski başkanı Şanıbek Bakiyev muhalefetin cumhurbaşkanını tutuklamak için herhangi bir girişimleri olması durumunda buna sert ve acımasız bir şekilde cevap verecekleri uyarısında bulundu.

 

Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan Şanıbek, "Kurmanbek Bakıyev yasal olarak ülkenin Cumhurbaşkanı. Hiç kimse onu bu görevden alamaz. Kendisi istifa etmedi. Sonuna kadar kendisini korumaya devam edeceğiz." dedi.

 

 

Cumhurbaşkanı'nı destekleyenlerin muhalif güçlerle savaşmaya hazır olduğu uyarısında bulunan Şanıbek, ülkenin herhangi bir iç savaşın içine düşmesini istemediklerini de söyledi. Cumhurbaşkanının kardeşi Şanıbek, "Kanlı bir iç savaşa sürüklenmenin yanlış olduğunu düşünüyorum... Ancak, muhalif güçler bizim kabiliyetimizi ölçmeye kalkarlarsa, onlarla karşılaşmaya ve savaşmaya hazırız. Ancak, aynı şekilde diyalog kurmaya da hazırız." değerlendirmesinde bulundu. 

Geçici hükümet Şanıbek ve Bakiyev'in iki oğlu Marat ve Maksim hakkında kasten iki veya daha fazla adam öldürmek suçundan dava açmış durumda. İddiaları reddeden Şanıbek, "Ben adamlarıma elinde silah bulunduran insanlara ateş etmelerini emrettim. Ben silahla saldıranlara güvenlik güçlerinin aynı şekilde karşılık vermesinin hukuka aykırı olmadığını düşünüyorum." şeklinde konuştu. 

Bağımsız uluslararası bir komisyon tarafından yaşananların incelenmesini isteyen Şanıbek, "Cumhurbaşkanlığı ofisine ateş açıldı ve biz de Cumhurbaşkanını korumakla görevliyiz... Bir kişinin sınırı geçmesi durumunda hedef olabileceğini herkes bilir." savunmasını yaptı. 

Faruk Akkan, Moskova, Cihan