Devrik Kırgız lider Bakiyev: Yaşananlardan sorumluluk hissediyorum

2

Kırgızistan'da 7-8 Nisan tarihlerinde gerçekleşen ayaklanmanın ardından başkent Bişkek'i terk etmek zorunda kalan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev, kişisel olarak yaşanan olaylardan sorumluluk hissettiğini söyledi.

Başkent Bişkek'te yönetimi ele geçiren muhalefet Roza Otunbayeva başkanlığında geçici hükümeti kurarken, yaşanan olaylarda 81 kişi öldü ve bin 500'den fazla kişi de yaralandı. Yaralılar arasında durumu ağır olanların bulunduğu ve ölü sayısının artabileceği değerlendirmesi yapılıyor.

Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan Bakiyev, "Elbette yaşananlardan sorumluluk hissediyorum. Tüm bunlar yaşanırken ben ülkenin Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunuyordum. Benim hiç hatam yok diyemem. Benim hatam, tüm bu yaşananlara izin vermem." değerlendirmesinde bulundu.

Protestoların bu seviyeye ulaşabileceği konusunda önceden bilgisi olması durumunda, gerekli hazırlıkları  yaparak buna engel olabileceğine değinen Bakiyev, "Cenaze törenlerini televizyondan seyrettim ve kendimi çok kötü hissettim." ifadelerini kullandı.

Kırgızistan'ın güney bölgesinde bulunan Celal-Abad kentinde taraftarları ile birlikte kalan Bakiyev istifa etmeye yanaşmıyor. Birleşmiş Milletler'den barış gücü talep eden Bakiyev, yaşananların da bağımsız bir araştırma komisyonu tarafından incelenmesini istedi ve sonunda verilecek karara uyacağını söyledi.

RIA-624233-bakiyevriarop1 RIA-624233-bakiyevriarop3 RIA-624233-bakiyevriarop5

Kendisine karşı herhangi bir askeri operasyon yapılmaması konusunda da uyaran Bakiyev, "Benimle güç kullanarak konuşmalarını tavsiye etmem. Burada beni seven insanlar var. Böyle bir duruma izin vermezler." şeklinde konuştu.

Uzmanlar, Bakiyev'in görevini bırakmaması durumunda ülkenin güneyinde kendisini destekleyen gruplarla kuzey bölgesi arasında bir iç savaşın yaşanabileceği tehkikesine dikkat çekiyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan