Geçici Kırgız hükümeti Rusya'dan 150 milyon dolardan fazla yardım bekliyor

0

Kırgızistan'da 7-8 Nisan tarihlerinde gerçekleşen ayaklanmanın ardından işbaşına gelen geçici hükümete Moskova'nın en az 150 milyon dolar karşılıksız yardımda bulunacağı kaydedildi. Moskova'da temaslarda bulunan geçici hükümetin Başkan Birinci Yardımcısı Almazbek Atambayev, geçen hafta Moskova'ya gerçekleştirdiği temasla ilgili basına açıklamalarda bulundu.

Atambayev, "Moskova'da yaptığımız görüşmelerde bizi büyük bir anlayış içinde dinlediler. Bize şunun garantisi verdiler: Rusya için Kırgızistan kardeş bir ülke ve Kırgızistan’ın sorunu Rusya’nın da sorunu sayılıyor." dedi.

Moskova’dan para yardımı talep ettiklerini kaydeden Kırgız yetkili “Kırgızistan Rusya’dan karşılıksız olarak 150 milyon dolardan fazla bir parayı almayı düşünüyor. Moskova’da yaptığımız görüşmelerde ben geçen yıl olaylar yokken Rusya’nın Kırgızistan’a 150 milyon dolar tahsis ettiğini söyledim. Bugünkü ağır koşullarda bunun artırılmasını istedim. Bunu Rusya tarafı anlayışla karşıladı.” diye konuştu.

Moskova ile para yardımı konusunda mutabakat sağlandığını ifade eden Atambayev 14 Nisan tarihinde geçici hükümet Başkan Yardımcısı Temir Sariyev başkanlığındaki Kırgız resmi heyetin Moskova’ya görüşmelere gideceğini de sözlerine ekledi.

Atambayev'den ABD'ye sert eleştiri

Kırgızistan geçici hükümet başkanı  Roza Otunbayeva ABD'nin Afganistan operasyonlarında yoğun bir şekilde kullandığı Manas askeri üssüne yeşil ışık yakarken, birinci yardımcısı Atambayev üs konusunda sert konuştu. Amerikan üssü ile ilgili konunun uygar ve hukuka uygun bir şekilde çözüleceğine dikkat çeken Atambayev, üssün varlığını devam ettirmek için ABD'nin insan hakları ve hukuk ihlallerine göz yuman bir tutum sergilediğine dikkat çekti. ABD için Kırgız halkından çok üs lazım eleştirisi getiren Atambayev, her şeye rağmen uluslarararası yükümlülükleri yerine getirmeye devam edeceklerini de vurguladı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan