Bakiyev: "Benim ve ailemin can güvenliği garanti edilirse, istifa ederim"

1

Kırgızistan devrik lideri Kurmanbek Bakiyev kendisinin ve ailesinin can güvenliğinin garanti edilmesi durumunda istifa edeceğini açıkladı. Kırgızistan'ın güney bölgesi Celal-Abad kentinde iki gündür taraftarlarına hitap eden Bakiyev, düzenlediği basın toplantısı ile son durumu değerlendirdi.

Ria Novosti'ye göre istifası  için iki şart ileri süren Bakiyev, "Benim ve ailemin can güvenliğinin garanti edilmesi gerekiyor. İkinci olarak, ellerinde silahlarla sokaklarda dolaşan insanların durdurularak ülkede düzenin kurulacağının garanti edilmeli." dedi. Bakiyev kendisine yönelik herhangi bir operasyon ya da tutuklamanın ülkede kan dökülmesine neden olacağı uyarısında bulundu.

Diğer taraftan geçici hükümet, Bakiyev'in ülkenin güneyinde etkinliğini artırmasından ve bir iç savaş yaşanmasından endişe ediyor. 7-8 Nisan tarihlerinde gerçekleşen ayaklanmanın ardından kurulan geçici hükümet, Bakiyev'in dokunulmazlığını kaldırarak Bişkek'e dönmemesi durumunda tutuklanacağını açıkladı. Roza Otunbayeva başkanlığında kurulan geçici hükümetin Bakiyev'in tutuklanması için özel bir operasyon hazırlıkları içinde olduğu iddia edildi.

Basın toplantısında Bişkek'e dönmeyi reddeden Bakiyev, "Ben Bişkek'e dönmeyeceğim. Otubayeva konuşmak için buraya gelebilir. Kendisinin güvenliğini garanti edebiliriz." önerisi yaptı. Celal-Abad kenti Teyit kasabasında bulunan evinde basın mensuplarını kabul eden Bakiyev, "Otunbayeva beni tutuklamak için güç kullanırsa başarısız olur." hatırlatmasında bulundu.

Bakiyev'in dokunulmazlığı kaldırıldı, aleyhine dava açıldı

Geçen hafta gerçekleşen ayaklanmalarda hayatını kaybedenlerin sayısı 82'ye ulaşırken, binden fazla yaralının da tedavileri hastahanelerde sürüyor. Geçici hükümetin başbakan yardımcısı Azimbek Beknazarov, "13 Nisan'dan itibaren Bakiyev'in dokunulmazlığı kaldırıldı. Başkente dönmemesi durumunda özel birliklerimiz kendisini tutuklamak için harekete geçebilir." dedi. Beknazarov ayaklanma sırasında ölenlerle ilgili devrik Cumhurbaşkanı ve akrabaları aleyhine dava açıldığını da belirtti.

Bakiyev daha önce yaptığı açıklamalarda da olayların bağımsız bir uluslararası araştırma komisyonu tarafından araştırılmasını istemiş, suçlu bulunması durumunda gereğini yapacağını söylemişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan