Bakiyev güneyde taraftar topluyor, iç savaş tehlikesi artıyor

1

Kırgızistan'ın devrik lideri Kurmanbek Bakiyev ülkenin güneyinde taraftarlarını toplamaya başladı.  İki gündür karşı mitingler düzenleyen Bakiyev, istifa etmeyeceğini yineledi. 7-8 Nisan tarihlerinde gerçekleşen ayaklanmalarda mevcut yönetimi deviren Roza Otunbayeva başkanlığındaki geçici hükümet Bakiyev'in dokunulmazlığını kaldırırken, başkente gelmemesi durumunda tutuklanacağı belirtildi.

Rus basınına yansıyan bilgilere göre, Bakiyev ülkenin güneyinde bulunan Celal-Abad kentinde 4 bin kişilik bir topluluğa hitap etti. Yoğun güvenlik önlemleri arasında konuşan Bakiyev, Kırgız halkının kendi yanında olduğunu, yaşanan olaylarla ilgili de uluslararası araştırma komisyonunun kurulmasını talep etti. Kendisinin ülkenin yasal lideri olduğunu ifade eden Bakiyev, Bişkek'teki yönetimi hukuk dışı olarak tanımladı. Göstericilerin, "Yasal başkan, suçlu değil!" pankartı taşımaları dikkat çekti.

Bakiyev ülkenin başkentinin Bişkek yerine güneye kaydırılmasını, Oş ya da Celal Abad olmasını  da istedi. Ayaklanmayı gerçekleştirenleri 'haydutlar' olarak niteleyen Bakiyev, kendisinin tutuklanmasına yönelik herhangi bir girişim olması durumunda kan döküleceği uyarısında bulundu.

RIA-625330-BakiyevSivilSavas1 RIA-625330-BakiyevSivilSavas2 RIA-625330-BakiyevSivilSavas4

Geçici hükümetin başkan yardımcısı  Almazbek Atanbayev Bakiyev'e yönelik özel bir operasyon yapılabileceği sinyalini verdi. Ordu ve güvenlik birimlerinin tamamının kontrolünün geçici hükümette olduğu belirtilirken, bir kısım güvenlik birimlerinin de Bakiyev'e sempati duydukları ve kardeşleri tarafından yönlendirilebilecekleri iddiaları dile getiriliyor.

Bu arada yeni Kırgız yönetiminden Manas askeri üssü ile ilgili olumlu sinyal alan Bişkek ABD Büyükelçiliği, Bakiyev'e sığınma verecekleri ile ilgili iddiaları reddetti. Rusya'dan 150 milyon dolardan fazla mali yardım desteği alan yeni hükümetin herhangi bir karşı ayaklanmaya yönelik hazırlık yaptığı belirtiliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan