Kule görevlisi: Polonya Cumhurbaşkanlığı uçağı alana izinsiz inmek istedi

7

Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski ile birlikte 96 yolcunun hayatını kaybettiği feci uçak kazasında pilotun, Smolensk bölgesi askeri havaalanı kule görevlilerinin izin vermemesine rağmen alana inmeye çalıştığı iddia edildi. Kötü hava koşulları nedeni ile Minsk ya da Moskova havalimanlarına inişi kabul etmeyen pilotla kule arasında dil sorunu da yaşandığı belirtiliyor.

Komsomolskaya Pravda gazetesine açıklamada bulunan olay sırasında görevli kule görevlilerinden emekli albay Anatoli Muravyov, uçaktaki görevlilerin yoğun sis nedeni ile başka havalimanına yönlendirme tavsiyelerini dikkate almadıklarını söyledi.

"Hava trafik kontrol grubu başkanı  kötü hava koşulları nedeni ile uyardı. Ancak, pilot izin verilmemesine rağmen alana inmek istedi." ifadelerini kullanan Muravyov, "Kule sorumlusu üç kez uçuş prosüdürünü hatırlatarak başka bir havalimanına yönlendirdi. Pilot bunları dikkate almadan inmeye başladı. İniş bilgilerini de bize vermedi. Kule sadece rehberlik etmeye çalıştı. Bu sadece bir iniş prosüdürü idi. Ve uçak bir anda çarptı..." ifadelerini kullandı.

Sivil pilotlara doğrudan emir verme yetkilerinin olmadığını kaydeden Muratyov, "Kule ile pilot arasında görüşmeler Rusça ve bazen de çok kötü bir İngilizce ile oluyordu. Bu da iletişimi engelledi." dedi.

Feci kazanın bir kısım faktörlerin birleşimi olduğunu kaydeden Muravyov, "Hava şartları, pilotun hatası, pilotun herşeye rağmen inmek istemesi... Bunda uçakta bulunan yüksek seviyeli insanların etkisinin yüksek olduğunu düşünüyorum... Malesef başka bir havalimanına yönlendirilme pilot için aşağılanma olarak görüldüğünden kendisi ile birlikte bir çok insanı Cennet'e götürdü." değerlendirmesinde bulundu.

Polonya Cumhurbaşkanının daha önce istediği havalimanına indiremediği için pilotları görevinden uzaklaştırdığını kaydeden Muravyov, eski bir havacı olarak hava uçuş kurallarının asla ihlal edilmemesi gerektiğini söyledi.

Muravyov Polonya Cumhurbaşkanı'nın uçağından önce Yak-40 model bir uçağın alana başarılı  bir şekilde indiğini ve Il-76 model ikinci bir uçağın da Moskova Vnukova havalimanına yönlendirildiği bilgisini verdi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan