Polonya cumhurbaşkanı uçağının kara kutusunda inceleme tamamlanmak üzere

1

Polonyalı uzmanlar Rusya’nın Smolensk kentinde askeri havaalanına iniş yapmaya çalışırken düşen Polonya Cumhurbaşkanlığı uçağının kara kutularındaki incelemelerin çarşamba ya da perşembe günü açıklanacağını belirtti. Rusya Başbakan Yardımcısı Sergey İvanov da ses kayıtlarının hafta sonuna kadar açıklanacağını doğruladı.

Enkazda bulunan uçağa ait iki kara kutunun araştırılmasında Rusya ve Polonyalı ilgili uzmanlar görev yapıyor. Polonyalı uzman Zbignev Rzera, konuyla ilgili yaptığı açıklamada kara kutudaki bilgi ve diktafonun hafif hasara uğradığını, ama kayıtlara zarar vermediğini kaydetti. Polonyalı uzman, “Bu bilgiler kazayla ilgili olup bitenlerin araştırılması için iyi malzeme olacak. Buna atıfta bulunarak biz son iki dakika içinde neler olduğunu, pilotların uçağı nasıl kontrol ettiğine ilişkin bilgileri hazırlayacağız.” dedi.

Polonya askeri savcılığı  ayrı inceleme yapacak

Kara kutu kayıtlarının en geç  perşembe günü açıklanacağını da sözlerine ekleyen Rzera, “Bu uzun bir süreç. Nihai raporun çarşamba ya da perşembe günü yayınlanacağını düşünüyorum.” diye konuştu. Polonya Askeri Başsavcısı Kristofer Parulski, uçak kazasıyla ilgili bağımsız araştırma yapacaklarını da açıkladı.

10 Nisan Cumartesi günü Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kacsynski dahil ülkenin üst düzey siyasi elitinin bulunduğu uçak Smolensk kentinde askeri havalimanına iniş yapmaya çalışırken düşmüş ve 97 kişinin ölümüne neden olmuştu. Uçağın kara kutusu ve olay yerinde yapılan incelemeler sonunda elde edilen ilk verilere göre uçağın pilotaj hatasından düştüğü kaydedilmişti. Rus yetkilier, Sovyet yapımı Tu-154 model uçağın düşmesine teknik nedenlerin sebep olmadığını açıklamıştı. Rusya Başsavcılığı Araştırma Komisyonu Başkanı Aleksander Bastrıkin Rusya Başbakanı Vladimir Putin’e verdiği bilgide, kötü hava koşullarına rağmen pilotun inmekte ısrar etmesinin feci kazaya neden olduğunu söylemişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan