Rusya: Kırgızistan’daki olayları bekliyorduk, ama bu kadar hızlı değil

3

Rus Kommersant gazetesine konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Kırgızistan’da yaşanan olayları beklediklerini ancak bu kadar hızlı gerçekleşmesinin öngörülemez olduğunu söyledi. Gazete, Kırgızistan devrik lideri Kurmanbek Bakiyev’in Moskova’ya söz vererek çoğu kez “para kopardığını”, sonra da sözünü tutmadığını da yazdı.

Kommersant, Rusya’nın fiiliyatta yeni Kırgız geçici hükümeti tanıyan ülke olduğunu kaydetti. Makalede, “Yeni Kırgız makamları ilk önemli diplomatik zaferini kazandı: Moskova fiiliyatta geçici hükümeti tanıdı. Bişkek’e yönelik apaçık destek sadece Rusya’dan geldi. Roza Otumbayeva (hükümet başkanı) Rusya Başbakanı Vladimir Putin’le telefonla görüştüğünü ve Putin’in kendilerine maddi yardımda bulunacağı sözünü verdiğini ifade etti. Daha sonra Rusya Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov da Kırgızistan’daki Kant Rus askeri üssüne iki komando bölüğü gönderdiklerini açıkladı.” denildi.

Gazeteye konuşan Putin’in Basın Danışmanı Dmitri Peskov, Rus Başbakanı’n Otumbayeva ile geçici güven hükümet Başkanı olarak temasta bulunduğuna dikkat çekti. Peskov, “Görüşme Rusya Başbakanı’n inisiyatifiyle gerçekleştirildi. Sayın Putin Bakiyev’le görüşmedi ve görüşmeye de hazırlanmıyor. Bakiyev’e zaten ulaşılmıyor. Kırgızistan’da uygulamada hükümet başkanı Otumbayeva görülüyor. Biz onunla temas halindeyiz.” dedi.

Rus makamlar: Bakiyev Moskova’ya verdiği sözleri yerine getirmedi

Rusya Başbakanlık üst düzey yetkilisi de Bakiyev’in Moskova’da daha önce verdiği sözlerini tutmadığını belirtti. Rus yetkili, “Bakiyev Amerikan Manas üssünü kapatacağı hususundaki sözünü tutmadı. Kırgızistan’da sadece Rus askeri üssü olmalı.” dedi. Gazeteye konuşan bir başka üst düzey yetkili Bakiyev’in çıkarcı davranarak Rusya’ya verdiği sözü çoğu kez tutmadığını belirtti.

Haberde, “Bakiyev Şubat 2009’ta OAO Dastan şirketinin Rusya’ya verileceğiyle ilgili Başkan Dmitri Medvedev’le görüşme yapmıştı. Dastan şirketi VA-211 deniz mayını için öngörülen cihaz üretiyor. Görüşmede bunun karşılığında Rusya Kırgızistan’ın 180 milyon dolarlık devlet borcunu silecekti. Borç silindi ve ardından Kırgız makamlar şirketin sadece yüzde 37’lik kontrol hisse paketine sahip olduğunu, geri kalan kısmının ise özel şahıslara ait olduğunu belirtti. Daha sonra Moskova öfkeyle şunu öğrenmiş oldu: Şirket Cumhurbaşkanı’nın oğlu Maksim Bakiyev’e yakın iş çevrelerinin eline geçmiş.” bilgisi verildi.

Kolektif Güvenlik Anlaşması  Örgütü (KGAÖ) çerçevesinde Kırgızistan’da askeri eğitim merkezinin açılmasını da oyaladığı gerekçesiyle de Rusya'nın Bakiyev’e çok kızdığını yazan gazete, "Bu konuyla ilgili mutabakat KGAÖ zirvesinde Medvedev ve Bakiyev arasında yapılan görüşmede de sağlanmıştı. Bu merkez Kant üssünden sonra ikinci Rus bölgesi olabilirdi. Fakat hiçbir anlaşma yapılmadı. Bu yıl da Bakiyev’in Rusya’dan ziyade Amerikan askeri eğitim merkezinin yapılmasına izin verdiği ortaya çıktı." değerlendirmesinde bulundu.

Kremlin, Bakiyev’in devrilmesine üzülmüyor

Kommersant’a göre, Kremlin Bakiyev’in bu davranışları yüzüden kendisinin devrilmesine pek üzülmüyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndaki Kırgızistan’la ilgili daire yetkilisi, “Biz hukuki Kırgız hükümetiyle çalışacağız. Ayrıca Kırgızistan’daki gelişmeler bizim için beklenmez olmadı. Her şey bu neticeye doğru gidiyordu, sadece bu kadar hızlı olmasını beklemiyorduk.” diye konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan