“Bakiyev istifa etti”

0

Kırgızistan Devrik Cumhurbaşkanı  Kurmanbek Bakiyev’in Kazakistan’a ayrılışından önce resmi istifa dilekçesini hazırladığı belirtildi. Rus haber ajanslarının geçici hükümet kaynaklarından edindiği bilgiye göre Bakiyev istifa dilekçesini imzaladı. Ancak geçici hükümet henüz istifa bilgisini resmen doğrulamadı.

Kırgızistan’da 7-8 Nisan tarihinde gerçekleşen ayaklanmanın ardından Cumhurbaşkanı Bakiyev ülkenin güneyine geçerek Celal-Abad kentine yerleşmişti. Celal-Abad ve Oş’ta mitingler düzenleyerek direnmeye çalışan Bakiyev, Oş mitinginde muhalefetin taşlı sopalı saldırısının ardından Kırgızistan’ı terk etti. Bakiyev, taraftarlarına kendi haklı davasını anlatmak için Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’le görüşeceğini ve Celal-Abad’a tekrar döneceğini söyledi. Bakiyev’in ülkeden ayrılışı konusunda uzlaşı sağlandığı belirtilirken, ülkenin bir iç savaşın eşiğinden döndüğüne dikkat çekiliyor.

Bakiyev’in uçuş  güvenliğini Rusya sağladı

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı da Bakiyev’in içinde olduğu uçağın ülkenin Taraz kentine indiğini doğruladı. Rusya Devlet Başkanlığı Basın Sözcüsü Natalya Timakov, Bakiyev’in uçağının Kazakistan’a uçuşu sırasında güvenliğinin Rus güvenlik güçleri tarafından sağlandığını belirtti.

Bakiyev kendi ve ailesine can güvenliği talebi kabul edilmemiş, geçici hükümet lideri Roza Otunbayeva çıkan ayaklanmalarda halkın üzerine ateş açılması ve 80’den fazla kişinin ölmesine neden olmakla suçladığı Bakiyev’i yargılayacaklarını söylemişti.

Ailesinin çıkışına izin verilmedi

Geçici hükümetten yapılan açıklamada da eski Cumhurbaşkanı’nın ülkeyi terk etmesine kendi güvenliği açısından izin verildiği kaydedildi. Geçici Hükümet Başkanı  Otunbayeva, “Ülkenin güneyinde kendi geleneksel bağlarını kullanarak istikrarsız ortam oluşturuyordu. Mevcut öfke karşısında Bakiyev’in güvenliğini sağlamak imkansız hale gelebilirdi… Kırgızistan’ın imajını düşündük ve ortaçağdan kalma bir cezalandırmaya izin vermedik…” değerlendirmesinde bulundu.

Uluslar arası toplumun ve dünya liderlerinin eski Cumhurbaşkanına karşı herhangi bir linç  girişimine izin verilmemesi konusunda talepte bulunduklarını  hatırlatan Otunbayeva, “Bakiyev’in ailesinden ve taraftarlarından hiçbir kimsenin ülkeden ayrılmasına izin vermedik… Suç işleyenler sonunda tutuklanacak ve yargılanacak.” dedi.

Eski Savunma Bakanı  Celal-Abad’da tutuklandı

Ria Novosti haber ajansının edindiği bilgiye göre Bakiyev’le birlikte hareket eden Savunma Eski Bakanı  Baktibek Kaliyev Celal-Abad’da tutuklandı. Bakan, göstericilere ateş edilmesini emrini vermekle suçlanıyor. Bakiyev’in kardeşleri ve oğullarının ise tutuklanmak için arandığı kaydediliyor.

Medvedev geçici hükümetle ilişkilere şart koydu

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev geçici hükümetle tam bir ilişki kurulmasının, geçici yönetimin sosyal ve ekonomik kapasitesi, düzeni sağlaması ve halktan tam destek alması ile bağlantılı olacağını söyledi.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin de Bakiyev’i nepotizm ve ülkenin kasasını boşaltmakla suçlarken, yeni hükümete gerekli desteğin sağlanacağı sözünü verdi. İlk aşamada Moskova 50 milyon dolarlık bir mali yardım ayırırken, ABD’nin de maddi destek sözü verdiği ifade ediliyor. Bakiyev’in ayrılmasının ardından Putin’in Otunbayeva ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği açıklandı.

BM yeni hükümetle diyaloga hazır

Bu arada Birleşmiş Milletler’den yeni hükümetle diyaloga hazır olunduğu yönünde açıklama geldi. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un kurumun internet sayfasında yayınlanan açıklamasında geçici hükümetle Bakiyev arasında ülkeyi terk etmesi yönünde sağlanan uzlaşıdan memnuniyet duyulduğu belirtildi. BM Genel Sekreteri, Kırgız halkının yararına olacak şekilde Bişkek yönetimi ile diyaloga hazır olduklarını ifade etti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan