Rusya Ulaştırma Bakanı: Uçaklarımız avrupadan zarar görmeden dönüyor

0

Rusya Ulaştırma Bakanı İgor Levitin, Avrupa'ya uçuş gerçekleştiren ve geri dönen Rusya'ya ait yolcu uçaklarında İzlanda'daki yanardağın oluşturduğu küllerden motorların zarar görmeden döndüğünü kaydetti.

14 Nisan tarihinde İzlanda'da patlayan Eyjafjallajökull yanardağı hava trafiğini felç ederek, 20 Avrupa ülkesinin hava sahalarını uçuşa kapatmasına yol açtı.

Eho Moskvı radyosuna konuşan Levitin, “Avrupadan dönen ve henüz her hangi bir motor problemiyle  şikayette bulunmayan Aeroflot'un uçaklarını yakından araştırıyoruz.” diye konuştu.

Uzmanlar kül bulutunun uçakların motoruna zarar verbileceğini ve uçakların kanatlarına konmasıyla olumsuz sonuçlara yol açabileceğini belirtiyor.

Öte yandan günde 200 milyon dolar zarara uğradığı belirtilen Avrupalı havayolu şirketleri, ulusal havacılık yetkililerinden kuralların hafifletilmesini istiyor.

Avrupa Havayolları Birliği'nden(AEA) yapılan açıklamada Çarşamba itibariyle 63 binden fazla uçuşun iptal edildiği ve milyonlarca yolcunun bundan etkilendiği kaydedildi.

Hava durumu tahminlerinin kül bulutunun Avrupa'nın bir bölümünde kaybolacağını belirtmesi, yüzde 50'ye yakın uçuşun gün içinde canlanmasını sağlaması bekleniyor.

Daha önde Rus Ural Havayolları'na ait bir uçağın da kül bulutuna aldırmadan İtalya'ya uçtuğu belirtilmişti. Roma'ya varmak üzere kalkan uçağın yol boyunca kül bulutunun altından uçtuğu ve Polonya'nın Krakow kenti üzerinden uçarken 9 bin feete kadar (yaklaşık 2700 metre) alçaldıkları belirtilmişti. Yakıtının azalması sonucu Viyana'ya zorunlu iniş yapan uçakta ne kadar yolcunun olduğu ise açıklanmamıştı. Halen Viyana Schwechat Havaalanı'nda incelenmekte olan uçağın külden ne kadar etkilendiğinin tespit edilmeye çalışılıyor.

 Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan