Kırgızistan'da yine kan aktı; 5 ölü 30 yaralı

0

Kırgızistan'da 7-8 Nisan tarihlerinde gerçekleşen 84 kişinin öldüğü ve bin 600 kişinin yaralandığı kanlı ayaklanmaların ardından, ülkede istikrar bir türlü sağlanamıyor. Başkent Bişkek'e yakın Ahıska Türkleri'nin yoğun olduğu Mayevka köyünü basan binlerce gösterici yerli halkın arazisine el koymak isteyince taşlı sopalı kavga çıktı.

Rus haber ajanslarının verdiği bilgiye göre büyüyen olayların sonucunda, 5 kişi hayatını kaybederken, 30 kişi de yaralandı. Kırgızistan Sağlık Bakanlığı da dün 2 olarak açıklanan ölü sayısının 5'e yükseldiğini doğruladı. Geçici hükümet İçişleri Bakanı görevine Bolot Alimbekov'u getirirken, bölgeye gönderilen 600 polis de olayları bastırmada etkili olamadı. Yaklaşık 100 kişinin göz altına alındığı kaydediliyor.

Göstericilerin başkentin güneyinde bulunan köy yolunu kapattıkları ve bazı evleri de ateşe verdikleri gelen haberler arasında. Geçici Hükümet Başkanı Roza Otunbayeva bölgede durumun kontrol altına alındığını açıklarken, güvenlik birimleri yeni ayaklanma ve isyanların yaşanmasından endişe ediyor.

Polis de gösteride

Başkent Bişkek'te tansiyon polislerin de İçişleri Bakanı Bolot Şerniyazov'un istifasını talep ettikleri gösteriler nedeni ile hayli yükseldi. Polisin talebini dikkate alan geçici hükümet İçişleri Bakanlığı'na Bolot Alimbekov'u getirdi. Bunun üzerine güvenlik görevlileri gösterilerini sonlandırdı.

Bu arada Kazakistan'dan ayrıldığı  kesinleşen Kırgız devrik lider Kurmanbek Bakiyev'in hangi ülkeye gittiği ile ilgili herhangi bir bilgiye ulaşılamadı. Belarus'un daveti gündeme gelirken, Dubai laternatifi üzerinde de duruluyor. Bakiyev'in yakınları, önümüzdeki dönemde devrik liderin yeniden Kırgızistan'a dönmesini beklemediklerini açıkladı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan