Bakiyev: İstifa ettiğimi kabul etmiyorum

0

Kırgızistan'da 7-8 Nisan tarihlerinde gerçekleşen ayaklanmanın ardından ülkesini terk eden devrik lider Kurmanbek Bakiyev Belarus'un başkenti Minsk'de açıklamada bulundu. İstifasını kabul etmediğini kaydeden Bakiyev, diğer ülkelerden de Bişkek'te kurulan geçici hükümeti tanımamalarını istedi. Bakiyev, Kırgızistan'ı anayasal düzene dönüştüreceği sözünü verdi.

Kırgızistan'da meydana gelen ayaklanmada hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Bakiyev, "Kırgızistan'ın Cumhurbaşkanı ve Anayasanın garöntörü olarak sorumluluklarımı reddetmiyorum. Sorumluluk üstlenmeye hazırım." dedi.

Kırgızistan'ın kimsenin kolonisi olmadığını iddia eden Bakiyev, "Hiç bir güç benim Cumhurbaşkanlığını bırakmaya zorlayamaz. Kırgızistan demokratik bir ülke olma yolunda ilerliyor." ifadelerini kullandı. Geçici hükümet Bakiyev'i 80'den fazla insanın hayatını kaybetmesinden sorumlu tutuyor ve yargılanmasının ardından Bakiyev'in iadesini istemeye hazırlanıyor.

Kırgızistan'dan önce Kazakistan'a geçen Bakiyev, Belarus Cumhurbaşkanı  Aleksander Lukaşenko'nun daveti üzerine bu ülkeye gitti. Lukaşenko, Bakiyev ve ailesine her türlü desteği sağlayacaklarını, Bakiyev'in hala Kırgızistan'ın Cumhurbaşkanı olduğunu söylemişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan