Kırgızistan İçişleri eski bakanı Moskova'da tutuklandı

2

Rus istihbarat güçleri Moskova'da Kırgızistan'ın İçişler eski bakanı Moldomusa Kongantiyev'i tutuklayarak Bişkek'e gönderdi.

Rus güvenlik güçlerinin Interfax'a verdikleri bilgide Kırgız eski bakan Kongantiyev'in şu anda Bişkek'te tutuklu olarak bulunduğu ifade edildi. Haberde Kongantiyev'in önceki gece Moskova'dan Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'e getirildiği belirtildi. Moskova'da Kongantiyev'in Rus istihbarat birimi FSB yardımıyla tutuklandığı kaydedildi.

Kırgızistan'da 6 Nisan tarihinde meydana gelen halk ayaklanması esnasında Moldomusa Kongantiyev olayların patladığı Talas kentinde düzeni sağlamaya gitmişti. Ancak burada rehine alınan Kongantiyev'in dövüldüğü ve aldığı darbelerden öldüğü şeklinde açıklamalar yapılmıştı. Daha sonra Rusya'nın 1. Kanalı tarafından Kongantiyev'i kanlar içinde halktan özür dilediği görüntüleri yayınlamıştı.  Eski bakanın yakınları Kongantiyev'in serbest bırakılmasını talep etti.

Fergana.ru sitesi Kongantiyev'in ailesi tarafından muhalefete verilen 40 bin dolar karşılığında rehine durumundan kurtarıldığını yazdı. Daha sonra Kongantiyev'in Kazakistan'da saklandığı açıklanmıştı, ancak tam olarak nerede bulunduğu bilinmiyordu.

Kırgızistan'ın devrik cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev de Belarus'a yerleşmiş durumda. Kırgızistan'da görevi devralan geçici hükümet yeni anayasa referandumu ve seçimlerle ilgili de takvimi başlattı. 27 Haziran'da yeni anayasa referandumuna gidecek geçici hükümet, 10 Ekim'de de parlamento seçimlerini yapmayı planlıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de aynı tarihte yapılabileceği belirtiliyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan