Rusya ve Norveç Kuzey Buz Denizi paylaştı

49

Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg, Rusya ile Norveç arasında Barents Denizi ve Kuzey Buz Denizi'nde 40 yıldır süren sınır tartışmasının sona erdiğini duyurdu.

Norveç Başbakanı Stoltenberg açıklamayı Norveç başkenti Oslo'da Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'le gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısıda dile getirdi.  Stoltenberg, “Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ile gerçekleştirdiğimiz toplantı Barents Denizi ve Kuzey Buz Denizi sınırlarının belirlenmesiyle sonuçlandı. Bu çok önemli.” dedi.

Norveç'te resmi ziyarette bulunan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de belirlenen sınrlardan memnun kaldığını ifade etti.

Geniş ve henüz dokunulmamış petrol ve doğal gaz rezervlerine sahip olduğu tahmin edilen Arctic toprakları son zamanlarda Rusya ve Norveç arasında anlaşmazlıkların merkezi haline gelmişti. 2007 yılında Rusya Kuzey Buz denizinin 4 bin 261 metre derinliğe Mir-1 denizaltısını göndererek bayrak dikmişti. Rusya'nın bu tür yöntemle petrol rezeverlerine sahip olma çabasına ABD yönetimi sert tepki göstermişti. Ayrıca Kanada ve Danimarka da hak iddiasıyla bu tartışmalara katılmıştı.

Uluslararası hukuk çerçevesinde Arctic Buz denizi çevresinde yer alan beş ülkenin her biri 322 kilometre Arktik Okyanusu ekonomik bölgeye sahip. Bulundukları coğrafi yakınlık nedeniyle Norveç ile Rusya arasında 175 bin kilometrekarelik bir alan anlaşmazlık konusu olmuştu.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan