Medvedev Danimarka başbakanına kızdı: İnsan hakları konusunda dış desteğe ihtiyacımız yok

2

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev başka ülkelerle insan hakları konusunda tartışma yapmaya hazır olduklarını, ancak Rusya'nın var olan sorunlarını kendi kendine çözeceğini söyledi.

Kopenhang'da Danimarka Başbakanı  Lars Lokke Rasmussen'le ortak bir basın toplantısı düzenleyen Medvedev, "Ben sayın başbakana da insan hakları konusunda sivil toplumun temsilcileri ve devlet dışı kurumlarla müzakerelerde bulunduğumuzu ilettim." dedi.

Rasmussen de yaptığı açıklamada Danimarkalıların Rusya'da gazetecilerin öldürülmesi ile yakından ilgilendiklerini ifade ederek, "Benim arzum, bu olaylar araştırılması ve suçlular yargı önüne çıkarılmalı." eleştirisi getirdi.

Rasmussen'in ifadelerinden memnun olmayan Medvedev, sadece gazetecilerin değil, tüm cinayet suçlarının araştırılması gerektiğini söyledi.

İnsan hakları ile ilgili sorunun çözülmesinin kendi meseleleri olduğunu kaydeden Medvedev, "Bununla bağımsız olarak kendimiz mücadele ediyoruz. Bu konuda herhangi bir dış desteğe ihtiyacımız yok. Bunu kendimiz halletmek zorundayız." tepkisini dile getirdi.

Rusya'da 2009 yılında üç gazeteci hayatını kaybederken, Somali'de 9, Irak'ta 4 ve Pakistan'da da 4 gazeteci öldürüldü.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan