Samsun-Kavkaz Tren Feri Hattı açılıyor

4

Rusya’nın Karadeniz kıyısı Kavkaz limanından Türk Samsun limanına uzanacak olan tren feri hattı, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in Ankara ziyaretinin ardından işletmeye açılacak.

Medvedev’in 11-13 Mayıs tarihlerinde Ankara’ya yapacağı ziyaret sırasında Türkiye Cumhurbaşkanı  Abdullah Gül’le Türk-Rus demiryolu ağlarını birbirine bağlayacak Samsun-Kavkaz tren feri hattı anlaşmasını imzalayacak. 12 Şubat’ta Rusya’da bir araya gelen Türk ve Rus Ulaştırma Bakanlığı müsteşarları Suat Hayri Eke ve Sergey Aristov anlaşmayla ilgili ikili bir protokol de imzaladı.

Rusya Demiryolları İdaresi şirketi Başkan Yardımcısı Vyaçeslav Lemeşko da, Samsun-Kavkaz hattının Mayıs ayındaki bayram günlerinden sonra açılacağını duyurdu. TransRossiya 2010 konferansında konuşan Lemeşko, açılışla ilgili tören düzenleneceğini belirterek Samsun-Kavkaz hattının, tıpkı Gürcü Poti ve Bulgar Varna limanlarına yönelik tren feri hat kapasitesinde olabileceğini ifade etti.

Tren feri sistemi sayesinde Türk ihracatçıları Samsun limanından Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Çin'e kadar uzanabilecek bir coğrafyaya ihracat yapabilecekleri belirtiliyor. Türk tarafı bu proje çerçevesinde Samsun'da 7 milyon dolarlık bir yatırım da gerçekleştirdi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan