Rusya’da intihar saldırısı: 3 ölü, 16 yaralı

1

Rusya’ya bağlı Dağıstan Cumhuriyeti’nde gerçekleşen intihar saldırısında 2'si polis üç kişi öldü, beşi polis 16 kişi de yaralandı.

Dağıstan’ın Kazbekovski bölgesinde bulunan trafik polis mıntıkasına intihar saldırısı düzenlendi. Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu’ndan yapılan açıklamada henüz kimliği belirsiz intihar komandosunun bomba dolu arabayı polis mıntıkası yanında havaya uçurduğu belirtildi. Bombanın 100 kilogram TNT gücünde olduğu kaydediliyor.

Rus güvenlik güçleri, intihar saldırısında beşi polis olmak üzere 16 kişinin yaralandığı belirtiyor. Başsavcılık Soruşturma Komisyonu Dağıstan Cumhuriyeti yetkilisi Nizami Recebov, olayla ilgili soruşturma başlattıklarını duyurdu.

4 Nisan tarihinde de Dağıstan’ın Severo-Kavkazski demiryolu üzerinde tren hareket halindeyken bomba patlamıştı. Olayda ölü ve yaralı olmazken, yük treninin sekiz vagonunun ciddi hasar gördüğü belirtilmişti. 30 Mart Salı günü ise Dağıstan Kizlyar kentinde meydana gelen iki ayrı intihar saldırısında kent Emniyet Müdürü Binbaşı Vitali Vedernikov dahil 12 kişi ölürken, 23 kişi de yaralanmıştı.

29 Mart Pazartesi Moskova’daki iki metro istasyonunda meydana gelen ve 40 kişinin ölmesine neden olan intihar saldırılarının ve Dağıstan’daki son patlamaların ardından Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, bölgenin başkenti Mohaçkale’ye giderek terörle etkili mücadele yöntemlerini masaya yatırmıştı. Ayrıca Dağıstan’da Terör Soruşturma Grubu da oluşturuldu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan