Rusya'da 1 Mayıs kutlamalarında patlama; 1 ölü 30 yaralı

4

Rusya'ya bağlı Kabardina-Balkar Cumhuriyeti'nin başkenti Nalçik'de 1 Mayıs İşçi ve Bahar Bayramı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen at yarışlarında bomba patladı.

Üst düzey devlet görevlilerinin bulunduğu alana yakın bir yerde 5 kilogram TNT'nin patlaması sonucu bir kişi ölürken en az 30 kişi yaralandı. Bölge soruşturma komisyonu yetkilileri patlamanın bir terör saldırısı olduğunu açıkladı.

Kabardina-Balkar Cumhuriyeti Olağanüstü  Hal Bakanlığı yetkilisi Murat Prokopenkov, bombanın VIP için ayrılan alana çok yakın bir yerde patladığını söyledi.

Bölgeye hızlı bir şekilde ambulanslar sevk edilirken, yaralıların hastaneye kaldırılmaya çalışıldığı  kaydediliyor. İki yaralının daha durumlarının ağır olduğu gelen bilgiler arasında.

Cumhuriyetin basın bürosundan yapılan açıklamada da ölen kişinin 1906 doğumlu İkinci Dünya savaşı gazisi olduğu kaydedildi.

Kabardina-Balkar Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı  Arsen Kanokov olayla ilgili olarak Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'i bilgilendirdi. Olayın araştırılmasını isteyen Rusya lideri, bölgede güvenliğin bir an önce sağlanmasını istedi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-641265-NalcikPatlama2 RIA-641265-NalcikPatlama3