e-Pasaportlar 1 Haziran'da kullanımda olacak e-Pasaporta Rusya'dan başvuru yarı yarıya ucuz

74

İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları tarafından yürütülen ortak çalışma sonucunda, biyometrik özeliklere sahip e-Pasaportlar 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren kullanıma sunulacak.

Vatandaşlar e-Pasaport başvurularını 81 il ve ö ilçe Emniyet Müdürlükleri, yurt dışında ise bağlı bulundukları konsolosluklara yapabilecek.

e-Pasaport uygulaması konusunda vatandaşları bilgilendirmek amacıyla hazırlanan e-Pasaport web sitesi www.epasaport.gov.tr adresi de bugünden itibaren hizmete sunuldu. Sözkonusu web sitesi üzerinden iletilecek bilgi talepleri mümkün olan en kısa sürede cevaplandırılacak.

e-Pasaport konusunda olabilecek tüm soruları cevaplamak ve ayrıca randevu taleplerini karşılamak amacıyla kurulan e-Pasaport Çağrı Merkezi de 15 Mayıs 2010 tarihinde hizmete girecek. e-Pasaport Çağrı Merkezi'ne ulaşılabilecek telefon numarası, (216) 444 30 20'dir

Vatandaşlar e-Pasaport başvurusu için 23 Mayıs 2010 tarihinden itibaren www.epasaport.gov.tr üzerinden veya e-Pasaport Çağrı Merkezi'nden randevu talebinde bulunmaları da mümkün.

e-Pasaporta Rusya'dan başvuru yarı yarıya ucuz

Pasaport Harçları - Türkiye

Süre          Harç Bedeli     Pasaport Defter Bedeli     Toplam
6 AY         126,05 TL        138 TL                                  264,05 TL
1 YIL        180,15 TL        138 TL                                  318,15 TL
2 YIL        304,00 TL        138 TL                                  442,00 TL
3 YIL        434,80 TL        138 TL                                  572,80 TL
4- 5 YIL   616,30 TL        138 TL                                  754,30 TL

Pasaport Harçları - Rusya

Süre            Harç Bedeli     Pasaport Defter Bedeli       Toplam
6 AY            33,62 $             92 $                                      125,62 $
1 YIL           48,04 $             92 $                                      140,04 $
2 YIL           81,07 $             92 $                                      173,07 $
3 YIL         115,95 $             92 $                                      207,95 $
4-5 YIL      164,35 $            92 $                                       256,35 $

 

İşte e-Pasaportla ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları:

e-Pasaport ve biyometrik pasaport nedir?

"Elektronik pasaport", "e-pasaport" ya da "çipli pasaport" olarak da bilinen biyometrik pasaportlar eski tip pasaportların bilgi sayfalarında bulunan pasaport numarası, ad, soyad, uyruk, doğum tarihi, kimlik no, düzenleyen makam, düzenlenme tarihi vb. kişisel kimlik ve pasaport bilgilerinin yanı sıra içinde fotoğraf, parmak izi, imza gibi biyometrik verilerin saklanabildiği yongalı (çipli) pasaportlardır. Biyometrik pasaportlar aslında Makinede Okunabilen Pasaportların bir türü olmakla birlikte Makinede Okunabilir Pasaportlardan daha ileri düzeyde güvenlik katmanlarına sahiptir.

Yongalar biyometrik pasaportların arka kapağında veya kimlik sayfasının içinde bulunmaktadır. Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde üretilen biyometrik pasaportlarda da yongalar arka kapakta bulunmaktadır.

Özel cihazlarla okunabilen yonga, pasaportta sahteciliğe karşı önlem olarak geliştirilmiş güvenlik katmanlarından birisidir. Aynen Makinede Okunabilen Pasaportlarda olduğu gibi biyometrik pasaportların kimlik sayfalarının alt kısımlarında da her biri 44 karakterden oluşan iki satırlık bir Makinede Okunabilir Alan bulunmaktadır.

Halen kullandığım pasaportumla biyometrik arasında ne fark var?

Biyometrik pasaportlarda, eski tip pasaportların kişiselleştirilmiş sayfalarında gözle görülen bilgilerin ve fotoğrafın dijital olarak saklandığı yongalar bulunmaktadır. Temassız yonga teknolojisi sayesinde bu bilgiler özel cihazlar tarafından okunabilmekte ve bu sayede sınır kapılarında güvenli ve hızlı pasaport kontrolü yapılabilmektedir.

Türk biyometrik pasaportlarının ebatları ICAO standartlarıyla uyumlu hale getirilerek 88 mm. X 125 mm. olacak şekilde yeniden belirlenmiş ve sayfa sayılarında değişikliğe gidilmiştir.

Buna göre, mevcut Hususi Pasaport ve Hizmet Pasaportlarının sayfa sayıları 52'den 28'e düşürülmüştür. Umuma mahsus pasaportlar daha önceden olduğu gibi yine 60 sayfa; diplomatik pasaportlar yine daha önceden olduğu gibi 28 sayfa olacak şekilde tasarlanmıştır.

Biyometrik pasaportlarda çeşitli güvenlik özelliklerine sahip özel kağıtlar kullanılmaktadır.

Pasaportumun biyometrik olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Biyometrik pasaport kapaklarının ön yüzünde yan taraftaki şekilde görülen uluslararası sembol bulunmaktadır. Bu sembol, pasaportunuzda kimlik ve pasaport bilgilerinizin saklandığı bir entegre devre ya da yonganın bulunduğunu ifade etmektedir. Bu sembolü, biyometrik pasaport okuyabilen özel cihazların bulunduğu tüm havalimanı ve sınır geçiş noktalarında görebilirsiniz.

Biyometrik pasaportların rengi neden değişiyor?

Ülkemizde üretilecek olan biyometrik pasaportlar Avrupa Birliği uyum süreci çerçevesinde tasarlanmış ve renkleri de bu çerçevede belirlenmiştir. Buna göre; umuma mahsus pasaportların rengi bordo, diplomatik pasaportların rengi de siyah olarak değiştirilmiştir. Hususi pasaportlar (yeşil pasaportlar) ile hizmet pasaportları ise eskiden olduğu gibi yeşil ve gri renkte üretilmeye devam edecektir.

Biyometrik pasaportlar tüm ülkelerde aynı mıdır?

Hayır. Tüm biyometrik pasaportlar ICAO standartlarında üretilmekte ancak her ülke bu standartlar arasında yer alan seçeneklerden kendi ihtiyaçlarına en uygun olanı kullanmaktadır. Bu nedenle ICAO standartlarında olmak kaydıyla biyometrik pasaport uygulamaları ülkeden ülkeye küçük farklılıklar arz edebilmektedir.

Eski pasaportumu ne zamana kadar kullanabilirim? Mutlaka biyometrik pasaport almam gerekiyor mu?

Hayır. ICAO mevzuatı uyarınca en geç 1 Nisan 2010 tarihi itibariyle üye ülkelerin Makinede Okunabilir Pasaport vermeye başlamış olmaları gerekmektedir. Ancak makinede okunamayan nitelikteki eski tip pasaportların tüm dünyada yürürlükten kalkma tarihi 24 Kasım 2015'tir. Dolayısıyla, makinede okunamayan Türk pasaportları da 24 Kasım 2015 tarihini geçmemek kaydıyla geçerlilik sürelerinin sonuna kadar kullanılabilecektir. Ancak bu tarihten sonra tüm dünyada seyahatlerde yalnızca biyometrik pasaportlar kullanılacaktır.

Önceki pasaportumun geçerlilik süresi bitmediği halde biyometrik pasaport için başvurabilir miyim?

Evet. 23 Mayıs 2010 tarihinden itibaren dilediğiniz zaman biyometrik pasaport başvurusunda bulunabilirsiniz.

Eski pasaportumun geçerlilik süresi biyometrik pasaportuma eklenecek mi?

Makinede okunamayan nitelikteki eski tip pasaportlar geçerlilik sürelerinin sonuna kadar kullanılabileceği gibi biyometrik pasaport başvurusunda bulunmanız halinde başvuru tarihi itibariyle geçerli olan süreleriniz biyometrik pasaportunuza eklenecektir.

Eski pasaportunuzun süresi dolduğunda ise biyometrik pasaport başvurusunda bulunmanız gerekecektir.

Biyometrik pasaport alırken eski pasaport defterim bana geri verilecek mi?

Evet. Eski pasaportunuz Türk makamlarınca işlem yapılan sayfaların bir kısmı iptal edilerek size iade edilecektir.

Aynı anda hem eski pasaportumu hem de biyometrik pasaportumu kullanabilir miyim?

Hayır. Biyometrik pasaportunuzu alırken eski pasaportunuz iptal edilecektir.

Eski tip pasaportumdaki geçerli vizeleri biyometrik pasaport aldığımda da kullanabilecek miyim?

Genel olarak, süresi dolmuş bir eski tip pasaportta bulunan geçerli bir vize, üzerine iptal damgası vs. basılarak geçersiz kılınmadığı müddetçe geçerlidir ve biyometrik pasaportla birlikte ibraz edilebilir. Ancak vize rejimleri ülkeden ülkeye değişmektedir. Örneğin, Schengen vize rejimine tabi olmayan İngiltere vizesinin geçerlilik tarihi tamamen pasaportun geçerlilik süresine bağlıdır. Bu nedenle, vatandaşlarımızın seyahatlerinden önce vize konusunda ilgili ülke temsilciliklerine danışarak bilgi almaları en doğru yöntem olacaktır.

Biyometrik pasaportumun süresini uzatabilir miyim?

Biyometrik pasaportunuzun süresi dolduğu takdirde yeni bir biyometrik pasaport başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı