ABD Kırgız Manas üssünü garantiye aldı

17

Rusya ve ABD'nin Orta Asya'nın stratejik ülkesi Kırgızistan üzerindeki mücadeleleri sürüyor. Kırgızistan'da 7-8 Nisan tarihlerinde gerçekleşen ayaklanmaların ardından yönetime gelen geçici hükümet başkanı Roza Otunbayeva ile irtibata geçerek yeni yönetimi destekleyen Moskova, 50 milyon dolarlık yardım vadinde bulundu.

Bölgeye sık temaslarda bulunan Washington yönetimi ise Afganistan operasyonlarında hayati öneme sahip Manas üssünün kapatılmaması için çabalarını yoğunlaştırdı. ABD Başkanı Barack Obama'nın Rusya ile ilişkilerden sorumlu danışmanı Michael McFaul Bişkek'te geçici hükümet başkanı Otunbayeva ile görüştü. Başbakan Birinci Yardımcısı Almazbek Atambayev ile de bir araya gelen McFaul, demokrasinin gelişimi ve istikrarın sağlanması için katkı sağlamaya hazır olduklarını açıkladı.

McFaul'un geçici yönetimle yaptığı  görüşmelerde üsle ilgili 60 milyon dolar yıllık ödemenin ilk taksidi olan 15 milyon doların ödeneceğini açıkladı. 5 Mayıs'ta yapılması planlanan ödeme ile Amerikan üssünün varlığının garanti altına alındığı kaydediliyor. Çin ve Rusya bölgede Amerikan üssüne karşı çıkıyor.

Bakiyev'in dokunulmazlığı  kaldırıldı

Bu arada Kırgızistan geçici hükümeti, devrik lider Kurmanbek Bakiyev'in dokunulmazlığını kaldırdı. 27 Nisan'da önce Kazakistan'a sonra da Belarus'a geçen Bakiyev, ayaklanmalar sırasında 85 kişinin ölmesi ve binden fazla kişinin de yaralanmasından sorumlu tutuluyor. Kırgızistan mahkemelerinde suçlu bulunması durumunda Bakiyev'in Minsk'ten iadesi istenecek. Bu arada hükümet, izlerini kaybettiren Bakiyev'in kardeşleri ve çocukları ile ilgili bilgi vereceklere 20-100 bin dolar arasında ödül verme kararı aldı. Arananlar listesinde olan eski İçişleri Bakanı Moldomusa Kongantiyev Moskova'da tutuklanarak Bişkek'e iade edildi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan