Kırgızistan’dan Türk diasporasına garanti: Size artık kimse dokunamaz

5

Kırgızistan geçici hükümet Başkan Birinci Yardımcısı Almaz Atambayev, ülkede yaşayan Türk uyruklu vatandaşlara seslenerek, “Başınıza gelen olaylar bir daha tekrarlanmayacak.” garantisinde bulundu. Türk diasporası temsilcileri de iki halk arasındaki dostluğu kimsenin bozamayacağını kaydetti.

Kırgızistan’da yaşayan Türk diasporası temsilcilerini kendi makamında ağırlayan Başkan Birinci Yardımcısı Atambayev, yaşanan son olaylardan üzüntü duyduklarını dile getirdi. Türklere yönelik saldırıları kınayan Atambayev, “Alamedinski bölgesinin Mayevka köyünde (Başta Türk ve Rus azınlıkların oturduğu köy) yaşanan olaylar bir daha tekrarlanmayacaktır. Biz bu olayların arkasında kimlerin olduğunu gayet iyi biliyoruz. Gelecekte böyle benzer bir yasa ihlaline yol vermeyeceğiz ve sivil vatandaşlarımızın güvenliğini sağlayacağız. Güvenlik güçlerimiz durumu istikrarsızlaştıracak her türlü girişime sert şekilde müdahele edecektir. Biz ülkede düzen ve asayişi kuruyoruz.” dedi.

Kırgız üst düzey yetkili, Türklerin olaylar sırasında provakosyona alet olmadığını da vurğuladı. Atambayev, “Provakosyonlara gelmediğiniz için sizlere ayrıca şükranlarımı iletiyorum. Sizler gerçek metaneti ve iki kardeş halklar arasındaki ideal dostluğa sadakati, bağlılığınızı ortaya koydunuz. Uzun asırlar boyunca bizim halklarımız beraber yaşadı, faaliyet gösterdi. Bizi birleştiren çok özelliğimiz var, bizi ortak tarihi köklerimiz  birleştiriyor.” diye konuştu.

Türkiye bize her zaman destek verdi

Olaylardan sonra Türkiye’den yardım aldıklarını dile getiren Atamabayev, “Türkiye’de Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile bir araya geldim. Türkiye ziyaretimin ardından bize bir uçak tıbbı yardım gönderdi. Bunun dışında Türkiye Kırgızistan’a mali yardım yapmayı da planlıyor. Türkiye bize ilk yardım yapan ülke oldu. Türkiye her zaman bize destek verdi.” dedi.

Buluşmada konuşan Kırgızistan Türkleri Birliği Başkanı Murafeddin Sakimov, ziyareti organize ettiklerinden dolayı Kırgız geçici Hükümet Başkan Birinci Yardımcısı Atambayev’e teşekkürlerini sunarak, “İnanıyoruz ki gelecekte benzer olaylar yaşanmayacaktır.” dedi. Sakimov, iki halk arasındaki dostluğun daha da artması ve gelişmesi için bazı önerilerde de bulundu.

Kırgızistan’da 7 Nisan’da iktidarın devrilmesinin ardından başkent Bişkek çevre semtlerinde Türkler ve Rusların oturduğu arazilere Kırgız vatandaşların toprak işgalleri başlamıştı. Olaylarda beş kişi de hayatını kaybetmişti. Kırgızistan’da yaşayan Türkler SSCB lideri Jozef Stalin’in emriyle 1944 yılında Gürcistan’dan sürgün edilmişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan