Savaş uçakları Kızıl Meydan'da tatbikatta

13

Zafer Bayramı'nın 65. yıldönümü  kutlamaları için hazırlık yapan çok sayıda uçak ve helikopter Kızıl Meydan'da alçaktan uçarak Moskova'lıları heyecanlandırdı.

Sessizliğiyle bilinen Moskova gökyüzü bugün helikopter ve uçakların sesiyle gürleyerek vatandaşların bir anlık paniklemesine yol açtı. Rusya bu yıl Sovyetler Birliği'nin müttefikleri ile birlikte Nazi-Almanyası'na karşı kazandığı zaferin 65. yıl dönümünü için 9 Mayıs'da Kızıl Meydan'da görkemli bir tören gerçekleştirecek.

Rus Hava Kuvvetleri sözcüsü  Yarbay Vladimir Drik 9 Mayıs Zafer Bayramı geçidi öncesi bugünden itibaren bir kaç defa deneme uçuşun yapılacağını belirtti. Sözcüsü Yarbay Drik bu yılki gösteride 20'den fazla havacılık grubu ile yaklaşık 125 askeri uçağın ve helikopterin yer alacağını ifade etti.

Hava gösterisinde yer alacak uçaklar arasında İl-76, İl-78 ve An-124 uçakları yer alacak. Uçaklara çok amaçlı Su-27 jetleri eşlik edecek. Ayrıca gösteride özel amaçlı İl-80 ve A-50 ve Tu-95MS uçakları yer alırken stratejik ve supersonic bombardıman uçağı Tu-160 Blackjack uçakları da gösterinin bir parçası olacak.

Kızıl Meyda'na gelecek olanlar ve tüm Moskovalılar ayırca uzun menzilli bombardıman uçakları Tu-22M3 Blackfire, ve Su-25 Frogfoot, MiG-29 Fulcrum ve MiG-31 Foxhound jetlerini görebilecek.

Gösteride ayrıca Rusya'nın yeni nesil uçaklarından geliştirilmişe askeri uçaklar Yak-130, çok amaçlı savaş uçağı Su-34 ve ağır yük taşıyıcı Mi-26 helikopteri de ilk defa Kremlin'in üzerinde uçuş gerçekleştirmesi bekleniyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

RIA-642339-Savas_Ucaklari_Tatbikat_3 RIA-642339-Savas_Ucaklari_Tatbikat_4 RIA-642339-Savas_Ucaklari_Tatbikat_6