İzvestia: Rusya ve Türkiye boğazlardan tanker geçişlerini durdurabilir

4

Rusya, Tükiye'ye İstanbul ve Çanakkale boğazlarından petrol tankerlerinin geçişinin durdurulmasını, Burgaz-Dedeağaç  ve Samsun-Ceyhan'a inşa edilecek iki petrol boru hattı üzerinden sevkıyatın yapılmasını önerdiğini kaydedildi. İzvestia gazetesinin haberine göre Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in 11-13 Mayıs Türkiye ziyareti öncesi toplanan Rusya-Türkiye Karma Ekonomik Konsey toplantılarında da konu ele alınıyor. Yapılan çalışmalar iki ülke devlet başkanları toplantılarında değerlendirilecek.

İstanbul ve Çanakkale boğazlarının artan yükü nedeni ile tankerlerin geçişi artık daha fazla tehlikeli ve daha uzun zaman alıyor. Yeni inşa edilecek petrol boru hatlarının hem ulaşım zamanının kısalmasını, hem de maliyetlerin düşürülmesine yardımcı olması bekleniyor.

Rusya petrol taşımacılığında tekel devlet enerji şirketi Transneft tanker taşımacılığının petrol ürünleri için devam etmesini, ham petrol için de boru hatlarının kullanılmasının doğru olacağını savunuyor.

Burgaz-Dedeağaç petrol boru hattının 280 kilometre uzunluğunda olması, Rusya'nın dışında Bulgaristan ve Yunanistan'ın da katılımı ile inşa eidlmesi planlanıyor. 2007 yılında üç ülkenin anlaşmayı imzalamalarına rağmen, Sofya'da iktidara gelen yeni yönetimin Rusya ile enerji ilişkilerini yeniden ele alması nedeni ile projenin uygulama aşamasına geçilebilmiş değil.

Samsun-Ceyhan petrol boru hattı  ile ilgili de iyi niyet anlaşmaları sağlanmış durumda. Projeye Rus ve İtalyan enerji şirketlerinin yüzde 50 civarında ortak olması  planlanıyor. İki projenin rakip olarak görülmesine karşın işleme şansının yüksek olduğunu değerlendiren gazete, Türk tarafının proje için petrol garantisi istediğine dikkat çekiyor.

Türkiye'nin yıllık 1,5 milyar varil petrol talebine karşılık Rusya'nın 968 milyon varil petrol verebileceğini öngören Transneft'e göre bu garantiyi üretici firmaların vermesi gerekiyor. Rus uzmanlara göre iki hattın tek şirket tarafından işletilmesi üretimde verimi artırabilir.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan