Medvedev'den tarihi çıkış: İkinci dünya savaşını Stalin değil, halk kazandı

3

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Nazi Almanyası'na karşı elde edilen zaferin diktatör Sovyet lideri Josef Stalin'e değil halka ait olduğunu söyledi. İzvestiya gazetesine 9 Mayıs Zafer Bayramı'nın 65. yılı etkinlikleri çerçevesinde bir mülakat veren Rusya lideri, Stalin'in halka karşı işlediği suçların mazur karşılanmasının mümkün olmadığını kaydetti.

1941-1945 yıllarında gerçekleşen savaşta Stalin'in rolü sıklıkla tartışılıyor. Kimi Komunist Parti taraftarları Stalin'i kahraman olarak ilan ederken, halkın büyük çoğunluğu milyonlarca insanı çalışma kamplarında ölüme mahkum eden Stalin'in yaptıklarına karşı çıkıyor.

Devletin resmi duruşunun diktatör Stalin'in insanlara karşı büyük suçlar işlediği yönünde olduğunu kaydeden Medvedev, insanların kendi düşüncelerine de saygı duyulması gerektiğini belirtti. İkinci Dünya Savaşı'nın ne Stalin ne de onun generalleri tarafından kazanılmadığını kaydeden Medvedev, "Büyük Vatan Savaşı bizim halkımız tarafından kazanıldı. Halkın yaptığının yanında önemli olsalarda ne Stalin ne de onun generallerinin yaptıkları küçük kalır." dedi.

"Evet, onların rolü ciddi idi." rezervi koyan Medvedev, "Büyük çabalar ortaya koyarak, kendi yaşamları pahasına halkımız savaşı kazandı." tespitinde bulundu. Bazı insanların olağanüstü kabiliyetleri ile Stalin'i büyük komutan olarak gördüklerini, bazılarının da bunu kabul etmediğini ifade eden Rusya lideri şu tespitlerde bulundu: "Burada sorun Stalin figürünü nasıl algılamalıyız? Sıcak bir duydu çağrıştırmıyor... Resmi yaklaşıma baktığımızda Stalin halkına karşı büyük suçlar işlemiştir. Sıkı çalışması, onun yönetiminde ülkenin başarılı olması, halkına karşı yaptıklarını affettiremez."

RIA-644662-MedvedevIzvestia2 RIA-644662-MedvedevIzvestia3 RIA-644662-MedvedevIzvestia4

İnsanların Stalin'i sevmeleri ya da nefret etmelerinin kendi düşünceleri olduğunu hatırlatan Medvedev, "Bir çok savaş gazisi ve savaş yıllarının nesli Stalin'le ilgili olumlu düşüncelere sahip olabilir. Bu sürpriz değil... Onların kendi açılarından haklı buluyorum. Herkes kendi yaklaşımı ortaya koyma hakkına sahip." şeklinde konuştu.

Stalinizm tecrübesinin Rusya'da yeniden canlanma ihtimalinin olmadığını ifade eden Rusya lideri, "İnsanların kişisel düşünceleri devletin yaklaşımını etkilemez. Stalin ve diğer liderlere 90 yıllık Komunist yönetim adına saygı duyulacak yönlerden konuşabiliriz. Ancak, hiç kimse Stalinizm'in canlanmasından söz edemez. Hiç bir durumda Stalinizm'in günlük yaşantımıza dönmesi mümkün değil... Bu kesinlikle mümkün değil." ifadelerini kullandı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan