Medvedev'in Türkiye ziyaretinin detayları tamam

1

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in gelecek hafta Türkiye'ye yapacağı ziyarette iki ülke arasında enerji, vize muafiyeti, ekonomi, tarım, güvenlik gibi birçok konunun gündeme geleceği bildirildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Rusya Devlet Başkanlığına seçilmesinin ardından ilk kez 11 Mayıs Salı günü Türkiye'ye gelecek olan Medvedev, resmi programına 12 Mayıs Çarşamba günü Anıtkabir'i ziyaret ederek başlayacak.

Ankara'daki temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerde bulunacak olan Medvedev'e, eşi Svetlana Medvedeva'nın da eşlik edeceği ve Medvedeva için ayrı özel bir program uygulanacağı öğrenildi.

İşte Medvedev'in Türkiye programı:

11 MAYIS SALI (TSİ)

18.00-Ankara’ya geliş (Esenboğa)

19.00-Çankaya Köşkü onuruna akşam yemeği

12 MAYIS ÇARŞAMBA

09.00-Anıtkabir ziyareti

10.00-Köşk karşılama

11.00-12.00-Başbaşa ve heyetlerarası  görüşme

12.30-Ortak açıklama

14.00-Başbakan görüşme

15.00-Meclis Başkanı görüşme

16.00-TOOB ETÜ Rusya ile ilgili açılış

18.00-Başbakan onuruna yemek verecek..

19.00---Ankara’dan ayrılacak.

Medvedev'in Ankara ziyareti sırasında, Türkiye ile Rusya arasında vizesiz dolaşımı öngören ve iki ülke yetkili heyetleri arasında parafe edilen anlaşmanın imzalanmasının beklendiği, karşılıklı iç onay süreci devam eden bu anlaşmanın liderler tarafından imzalanması halinde yürürlüğe girebileceği bildirildi.

Medvedev'e kalabalık bir heyetin eşlik edeceği ziyaret sırasında, iki ülke arasında enerji, vize muafiyeti, ekonomi, tarım, güvenlik gibi alanlarda çeşitli anlaşmaların imzalanabileceği, ayrıca ikili ilişkiler başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası  konularda görüş alışverişinde bulunulacağı belirtildi.

İki ülke arasında son yıllarda devam eden ilişkilerin bu ziyaretle daha ileri bir düzeye taşınacağı, Türkiye ile Rusya arasında ilişkilerin daha da derinleştirilmesi amacıyla iki ülke arasında Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) adıyla hükümetler arası bir mekanizmanın kurulmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

Görüşmelerde AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanlığı  sıfatı bulunan Rusya ile Yukarı Karabağ sorununun da gündeme geleceği, sorunun çözümüne yönelik ne tür adımlar atılabileceğinin ele alınacağı belirtildi.

Medvedev'i Türkiye ziyaretinden önce yoğun programlar bekliyor. Bağımsız Devletler Topluluğu ülke liderleri ile gayri resmi toplantı yapacak Rusya lideri, pazar günü de 9 Mayıs Zafer Bayramı etkinliklerine katılacak. Medvedev'in pazartesi günü Suriye'ye tarihi bir ziyaret gerçekleştiriyor.

Kaynak: Zaman