Rusya-Türkiye vizeleri kaldırıyor, anlaşma tamam - ÖZEL

8

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in 11-12 Mayıs'da Türkiye'ye yapacağı resmi ziyarette iki ülke arasında vizelerin kaldırılması ile ilgili anlaşma parafe edilecek. İlk aşamada bir ay süre ile vizesiz girişi imkanı olacak anlaşmaya göre, önümüzdeki dönemde sürenin uzatılması için çalışmalara başlandı.

Rusya kaynaklarından edinilen bilgiye göre iki ülke Dış İşleri Bakanlıkları arasında tarafından vizelerin kaldırılması konusunda mutabakat sağlandı. Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin ve Türkiye Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın eş başkanlıklarında Ankara'da gerçekleşen 10. KEK toplantısında vizelerin kaldırılması ile ilgili çalışmalar tamamlandı. Medvedev'in 11-12 Mayıs tarihlerinde Türkiye'ye yapacağı resmi ziyaret sırasında vizelerin kaldırılması ile ilgili anlaşma imzalanacak.

Türkiye'nin bir numaralı ticari partneri olan Rusya ile ticari, ekonomik ve siyasi alanda ilişkiler hızla gelişiyor. Türkiye'nin ilk nükleer santralini inşa etmeye hazırlanan Moskova ile hükümetler arası anlaşma imzalanmıştı. Projenin uygulama aşamasına geçilmesi için çalışmalar sürüyor. Mersin-Akkuyu nükleer santralinden elektrik alım garantisi verecek Türkiye, fiyatın aşağı çekilmesini için pazarlıklarını sürdürüyor.

Medevedev'in Türkiye temaslarında bir dizi anlaşmanın parafe edilmesi bekleniyor. Hava ulaşımı, Samsun ve Kavkaz Limanları arasında tren feribotları seferlerinin yapılması ve iki ülkede kültür merkezlerinin açılmasıyla ilgili anlaşmaların imzalanması da planlanıyor.

Medvedev'in Türkiye temasları  Rusya ve Türkiye İçişleri Bakanlıkları arasında güvenlik konulu bir anlaşmanın da parafe edilmesi bekleniyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan