BDT’den yeni Kırgız yönetimine rezerv

1

Rusya’da 9 Mayıs Zafer Bayramı  etkinliklerine katılmak üzere Moskova’ya gelen Bağımsız Devletler Topluluğu ülke liderleri gayri resmi zirvesi bugün yapılıyor. Örgütün askeri işbirliği niteliğinde olan Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) zirvesi de BDT toplantısı sonrası gerçekleştirilecek. İki örgüte tam üye olan Bişkek bugün gerçekleştirilecek toplantılarda resmen yer alamayacak. Ancak Bişkek yönetiminin BDT ülke liderleri ile gayrı resmi ikili görüşmeler yapması bekleniyor.

Kremlin danışmanı Sergey Prikhodko konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede Kırgızistan’da henüz anayasal bir hükümetin kurulmadığını, geçici yönetimin de toplantılara katılmayacağını açıkladı. Prikhodko, “Kırgızistan’da anayasal hükümet henüz kurulmadı. Bişkek’in BDT ve KGAÖ toplantılarına katılması gündemde değil.” ifadelerini kullandı.

Kırgızistan’da 7-8 Nisan’da gerçekleşen ayaklanmaların ardından Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev ülkeyi terk ederek Belarus’a sığınırken, Bişkek’te Roza Otunbayeva başkanlığında geçici hükümet kuruldu. Cumhurbaşkanının yetkilerini kısıtlayan ve parlamenter bir demokrasiye geçiş için hazırlık yapan yeni yönetim, 27 Haziran’da yapılacak anayasa referandumunun ardından parlamento seçimlerine gidecek. Cumhurbaşkanının parlamento ya da halk tarafından seçilmesi konusu ise henüz netlik kazanmadı.

Rusya ve ABD’ye ait askeri üslerin bulunduğu stratejik coğrafyada yer alan ülkede büyük güçlerin rekabeti sürüyor. Afganistan operasyonlarında kullandığı Manas üssünün kapatılmaması karşılığında yeni hükümeti tanıyan ABD, üsle ilgili kira ödemelerini de yeni hükümete yapmaya devam ediyor. Devrik lider Bakiyev’le anlaşamayan Moskova ise, Otunbayeva’ya ilk destek açıklamasında bulunarak Bişkek’le sıkı ilişkiler kurmaya çalışıyor.

Diğer taraftan Kırgızistan geçici hükümet başkan yardımcısı Edil Baysalov, Otunbayeva’nın 9 Mayıs Zafer Bayramı kutlamalarında Kızıl Meydan’da olacağını açıkladı. Sovyetler Birliği’nin Nazi Almanya’sına karşı kazandığı zaferin 65. yılı kutlamaları için gelen bir çok devlet başkanı ile Otunbayeva’nın ikili görüşmeler yapması bekleniyor. Gösterilerde Kırgızistan’ın 75 askerle yer alacağı kaydediliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan