Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Zaman Kommersant eki için özel makale yazdı

0

Rusya ve Türkiye hedefleri aşarak yola devam edecek

Türkiye Cumhuriyeti'ne yapacağım resmi ziyaret öncesinde Rus-Türk ilişkileri ile ilgili düşüncelerimi paylaşmak isterim. Avrasya ülkesinin jeopolitik konum olsun, beşyüz yıldan fazla devam eden fırtınalı, zaman zaman zor gelişen ortak tarih olsun ya da Rus Türk kültürünün karşılıklı etkileşimi olsun - bizim çok boyutlu ilişkilerimiz bir çok yönden benzeri olmayan özelliklere sahip.

Yeni Türkiye'nin oluşmasında ölçülmez katkısı olan, büyük reformcu Mustafa Kemal Atatürk'e karşı çok derin saygı besliyorum. Rusya, genç Türkiye Cumhuriyeti'nin yönetimini tanıyan ilk ülke oldu, ve Türk halkının bağımsızlığı için savaştığı zor günlerinde askeri-teknik ve maddi yardım olarak oldukça büyük katkıda bulundu. 3 Haziran tarihinde ülkelerimiz arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 90. yıl dönümü kutlanacak. Benim ziyaretim de bu önemli tarihin arefesinde gerçekleşecek.

Yine de, tüm önemli tarihi olaylar ile birlikte hayat ilerlemeye devam ediyor, ve bugün önemli olan  bulunduğumuz konumun analizini yapabilmemiz ve geleceği görebilmemiz.

Öncelikli olarak emin bir şekilde Rus-Türk ilişkilerinin çok boyutlu stratejik ortaklık düzeyine çıktığını söyleyebiliriz. Moskova'da 2009 Şubat ayında iki devlet başkanı arasında imzalanan ve Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin yeni bir aşamaya doğru ilerlemesine ilişkin Ortak Deklarasyon bunu kanıtlıyor.

Ziyaret esnasında ilkesel bakımdan yeni ve bizim Türkiye Başbakanı ile birlikte başkanlığını  yürüteceğimiz devletlerarası danışma mekanizması olan Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) kurulacak. Oluşturulacak yapının hedefi Rus-Türk ilişkilerinin geliştirmesini sağlayacak temel yönlerin stratejisini hazırlamak, önemli projelerin hayata geçirilmesini koordine etmek, iki ülkenin işadamlarının bağlantı kurmalarını teşvik etmek. Ayrıca uluslararası barışın, istikrarın ve güvenliğin sağlanması için dış politika adımlarının birlikteliğini sağlamak.

Ülkelerimizin Toplumsal Forum'undan çok büyük umut besliyoruz. Ki bu kuruluş ÜDİK'in bir nevi insani yönden destekçisi olacak. Rusya ve Türkiye'nin ticari, kültürel, bilim ve gençlik çevresinin temsilcileri ortaklık boyutunun geliştirilmesine ve bunun yeni yaratıcı fikirlerle zenginlenleştirmesine katkı sağlayacak.

Tabii ki işbirliğimizin ana eksenini enerji alanındaki işbirliklerimiz oluşturuyor. Bu alanda büyük öneme sahip öncelikli ortak projelerimiz mevcut. Bunlar: “Güney Akım”, “Mavi Akım-2” doğalgaz boru hatları, “Samsun Ceyhan” petrol boru hattının inşaatı ve Türkiye Cumhuriyeti topraklarında Rus tarafınca kurulacak nükleer santral. Eminim bu projelerin hayata geçirilmesi ilişkilerimizin kaliteli yeni düzeye çıktığının somut kanıtı olacak ve uluslararası enerji güvenliğinin güçlenmesine önemli olçüde katkı sağlayacak.

Ortak hedefimiz Rus-Türk ticaret hacminin önümüzdeki beş yılda 3-5 kat artırılmasını sağlamak. Bunu sadece hammade kaynaklarına dayanmadan da başarabilmeliyiz. Rusya, bir çok devlet gibi ekonominin tüm yönlü modernizasyonuna ve inovasyonlu gelişim modeline dönüştürülmesine çalışıyor. Yüksek teknoloji alanlarında ortaklık ve yatırım faaliyetinde sağlanan karşılıklı destek gibi, Rus-Türk işbirliğinin perspektifli alanları bu amaçlara hizmet ediyor.

2007 yılında Türkiye’de Rus Kültür Yılı’nın ve 2008 yılında Rusya’da Türk Kültür Yılı’nın gerçekleştirilmesi, insani alanda ilişkilerin derinleşmesine önemli ölçüde ivme kazandırdı. Bu etkinlikler Rusların Türkiye hakkında daha fazla öğrenme hevesini ortaya koydu. Turist sayısında emsali görülmeyen artış da bunun bir kanıtı. Ülkenizi her yıl yaklaşık üç milyon Rus turist ziyaret ediyor.

Türkiye bölgesel ve uluslararası  konularda da bizim en önemli ortaklarımızından biri. Bizi uluslararası terörizmle ve çağdaş dünyamızın diğer tehlikeleri ile mücadelenin vazgeçilmez gereksinimine ilişkin anlayış, ayrıca dinlerarası ve medeniyetlerarası diyalogun artırılmasıdan başka alternatifin bulunmadığı bilinci birleştiriyor.

Rusya, Türkiye'yi halklarımızın refahı için ileriye dönük ilişkileri sağlamlaştırmayı öngördüğümüz güvenli ve samimi bir komşu olarak görüyor.

Dmitri Medvedev, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı