Rusya'da maden kazası; ölü sayısı 30'a ulaştı, 60 kişiden haber alınamıyor

1

Rusya’nın Batı Sibirya Kemerova bölgesinde bulunan Raspadskaya kömür madeninde önceki gün meydana gelen iki ayrı patlamada hayatını kaybeden işçilerin sayısı 30'a ulaştı. Feci kazada yaralananların sayısı 60 olarak açıklanırken, göçük altında olduğu beliritlen 60 kişiden halen haber alınamıyor.

Rusya Olağanüstü Hal Bakanı Sergey Şoygu basına yaptığı değerlendirmede, "Şu an itibari ile ölü sayısı 30'a ulaştı. Madende bulunan 60 kişinin durumunu bilmiyoruz. Arama ve kurtarma çalışmalarına devam ediyoruz." dedi.

8 Mayıs'da akşam saatlerinde meydana gelen patlamadan dört saat sonra ikinci bir patlama meydana geldi. İlk açıklamalarda patlamaların metan gazı sıkışması sonucu oluştuğu belirtilirken, Şoygu kazanın nedeninin henüz belirlenmediğini söyledi. İkinci patlamanın ardından madende arama çalışmalarında bulunan ekipten bir grubun da göçük altında kaldığı belirtiliyor.

 

Arama kurtarma ekiplerinin 48 saattir çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Rusya Olağanüstü Hal Bakanı, "Tüm alanlarda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ancak su tahliye sistemi arıza yapması nedeni ile durum kritik. Su seviyesinin düşürülmesi imkanı malesef yok." ifadelerini kullandı. Patlamanın meydana geldiği sırada madende 359 kişinin bulunduğu ve 282 kişinin tahliyesinin gerçekleştirildiği belirtildi.

 

Bölgede incelemelerde bulunan Rusya Olağanüstü Hal Bakanı Sergey Şoygu dün gece saatlerinde yaptığı açıklamada, göçük altından halen madencilerin canlı olarak çıkarılma şansının olduğunu söylemişti. Şoygu, "Her zaman işçilerin canlı olarak kurtarılma şansı var. Rostov bölgesinde meydana gelen maden kazasında yedi gün sonra işçilere ulaşmıştık." hatırlatmasında bulunmuştu.

 

Moskova’nın 300 kilometre doğusunda bulunan Kemerova maden ocağında yıllık 8 milyon ton kömür üretiliyor. Raspadskaya madenindeki feci kaza 80 bin nüfusun yaşadığı ilçede hayatı felç etmiş durumda.

Aynı madende ocak ayında meydana gelen kazada bir kişi ölürken, 2001’de benzer bir metan gazı patlamasında da 4 işçi hayatını kaybetmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan