Baykal’ın istifası Rus basınında

0

Türkiye ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Deniz Baykal’ın kaset nedeniyle istifası  Rus basınında geniş yer aldı.

İtar-Tass haber ajansı Baykal davranışının yasadışı ve ahlakdışı olmadığına inanıyor. Ajans, Baykal’ın 18 yıllık sekreteri ve sonra milletvekili olan Nesrin Bayotok ile mahrem kasetinin internete düşmesinin siyasette büyük bir skandala yol açtığını belirtti. Baykal’ın kaset nedeniyle istifa ettiğini ifade eden Rus ajansı, “Daha önce internette Baykakl’ın bir milletvekiliyle mahrem video ve foto görüntüleri çok ciddi siyasi bir skandala yol açtı. Baykal istifa etmesine rağmen teslim olmayacağını ve kimseye de kendisi için “bu davranışının yasadışı ve ahlakdışı” diye sorguya çekmesine müsaite etmeyeceğini söz verdi.” dedi.

Moskovski Komsomolets gazetesi de Baykal’ın istifasına yer verdiği haberde, “Kamera görüntüsünde Baykal’ın kendi partisinden bir milletvekiliyle birlikte olduğu yer alıyor.” diye dikkat çekti.

Life.ru haber sitesi de Baykal’ın kendi parti milletvekili bir bayanla birlikte olduğunu kanıtlayan videonun ardından istifa ettiğini yazdı. Life.ru, “İlişkileri tespit edilen hem Deniz Baykal hem de bayan evli. Politikacı hükümeti komplo yapmakla suçladı, ama ilişkiyi ne yalanladı ne de doğruladı.” diye değerlendirmede bulundu.

Rus Regnum ajansı da Baykal ve Baytok’la ilgili görüntülerin önce bir Türk haber portalında yer aldığını, sonra da silindiğini kaydetti. Haberde, “Fakat daha sonra görüntüler You Tube sitesinde yer aldı. Ama görüntüler buradan da kaldırıldı.” dedi.

Pravda.ru haber portalı da Baykal’la ilgili gizli görüntülerin kimlerin çektiğiyle ilgili Türk polisinin harekete geçtiğini belirtti. Haberde, “Baykal’ın “Bu bir komplo!”  demesi üzerine, Türk polisi olayla ilgili araştırma başlattı.” denildi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan