İşte 30 gün süreli vizelerin kaldırılması ile ilgili anlaşmanın detayları

0

Türkiye Dışişleri Bakanlığı  Rusya ile Türkiye arasında 30 gün süreli vizelerin kaldırılmasını  öngören anlaşma ile ilgili açıklama yaptı:

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu Vatandaşlarının Karşılıklı Seyahatlerine ilişkin Usullere Dair Anlaşma” Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından Ankara’da bugün (12 Mayıs 2010) imzalanmıştır.

Bu çerçevede, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları ile hizmet ve umuma mahsus pasaport hamili Rus vatandaşları birbirlerinin ülkelerinde 30 günden fazla kalmayacak şekilde vizesiz olarak seyahat yapabileceklerdir. Vize muafiyeti 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde geçerli olacaktır.

Ülkelerimiz arasında vizesiz seyahat rejiminin tesisi, dost Türk ve Rus halkları arasında kültürel ve sosyal bağların daha ileriye götürülmesini sağlamanın yanısıra, iki ülke işadamları arasındaki temasların artmasına vesile olmak suretiyle, ekonomik ve ticari ilişkilerimize katkıda bulunacaktır.

Anılan Anlaşma her iki ülkede gerekli yasal süreç tamamlandıktan sonra yürürlüğe girecektir.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı