Medvedev: Rusya Türkiye sözde değil, özde stratejik partner

15

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Türkiye ile Rusya'nın sözde değil, gerçek birer stratejik partner olduğunu söyledi.

Medvedev, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile düzenledikleri ortak basın toplantısında, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin gelişme dinamiğinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, ilişkilerin gerçekten stratejik boyut kazandığını belirtti.

İki ülke arasındaki Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'ne değinen Medvedev, bu konseyde yüksek düzeyde işbirliği konularının ele alınacağını kaydetti. Bu sayede ticari ve iktisadi hedeflere daha kolay ulaşılacağını belirten Medvedev, siyasi alanda ve insani boyutta da istişarelerin artacağını söyledi.

Konseye cumhurbaşkanı ve başbakanların başkanlık edeceğini bildiren Medvedev, yapılan konsey toplantısının olumlu havada geçtiğini ve temel konuların ele alındığını kaydetti.

Medvedev, bugün imzalanan anlaşmalara da işaret ederek, iki ülke arasında yatırım hacmini artırmak konusunda çalışmalar yapıldığını, gelecekte temel hedefin ticaret hacminin yüz milyar doların üstüne çıkması olduğunu ifade etti.

Nükleer enerji alanındaki işbirliğinin kapsamlı bir anlaşma olduğunu ve ilişkilerde yeni bir sayfa açtığını söyleyen Medvedev, anlaşmanın, gerekli prosedür çalışmaları yapıldıktan ve parlamentolardaki onay sürecinden sonra yürürlüğe gireceğini belirtti. Medvedev, anlaşmanın iki ülke için yeni fırsatlar sunacağını, en önemlisinin ise enerji güvenliğinin sağlanması olacağını kaydetti.

Mavi Akım, Güney Akım projeleri üzerinde de çalıştıklarını ifade eden Medvedev, bu projelerin iki ülkenin enerji güvenliğini sağladığını ve yeni enerji koridorlarının açılmasına fırsat verdiğini söyledi.

Samsun Ceyhan Ham Boru Hattı  projesinin de önemli olduğunu vurgulayan Medvedev, bunu geliştirme konusunda mutabakata varıldığını kaydetti. Ceyhan'da bir rafineri kurulması konusunu da ele aldıklarını belirten Medvedev, böylece ürünün ortaklaşa pazarlanabileceğini bildirdi.

Yüksek teknolojiler alanında işbirliğinin de görüşüldüğünü söyleyen Medvedev, "Bu alanda gelecek görüyorum" dedi. Medvedev, "Türkiye ile Rusya sözde değil gerçekten birer stratejik partnerdir" diye konuştu.

Bir soru üzerine Medvedev, Karabağ  konusunu Erdoğan'la görüştüklerini, bu konuyu daha önce Washington'da yaptıkları görüşmelerde de ele aldıklarını kaydetti.

Rusya'nın Minsk grubu üyesi olarak sürece katıldığını ifade eden Medvedev, "Bu konuda oldukça olumlu bir gelişme kaydedildi. Durum bir müddet öncesine göre daha iyi durumdadır. Önemli olan bu noktadan gerilememek, bunu geliştirmek" diye konuştu.

Medvedev, "iyi niyetli olunması, irade gösterilmesi ve aklıselim davranılması durumunda, bu konuda bir çözüme ulaşılabileceğini", bu konuda Türkiye ile sürekli temas halinde olduklarını belirtti.

Rusya Devlet Başkanı, İran konusunda da Moskova'nın tavrını sıklıkla dile getirdiğini, herkesi "siyasi ve diplomatik çözüme yönelttiklerini, istişarelerin de bu yönde gittiğini" kaydetti. Bu yöndeki girişimlerin, sürece katılanlar tarafından desteklenirse neticenin olumlu olacağını belirten

Medvedev, şöyle konuştu:

"Sürece katılan bazı ülkeler daha karamsar, kötümser olabilir ama bizim kanaatimize göre en iyi çözüm siyasi diplomatik çözümdür."

Erdoğan: 100 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ulaşmayı hedefliyoruz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve Rusya Federasyonu'nun, 5 yıl içinde 100 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ulaşmayı hedeflediğini belirterek, ''Çünkü  her iki tarafta da bu irade mevcut'' dedi.

Başbakan Erdoğan, dost ve komşu Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Medvedev ile çok verimli görüşmeler gerçekleştiğini belirterek, bugün iki ülke arasında toplamda 17 anlaşmanın imzalandığını anımsattı.

Erdoğan, şöyle konuştu:

''Tabii bu anlaşmaların, enerjiden tarıma, bunun yanında vize ki yine en önemli adımlardan bir tanesi oldu... Halklarımızın kaynaşması noktasında, Türkiye-Rusya arasında bu ilişkilerin çok daha seri ki bu ilk adımdır, onu da söyleyeyim aramızda bu mutabakat da var...

Bu 1 ay ile başlayan süreç, ileride başarılı olmamız halinde inşallah daha uzun süreli olarak gelişecektir. Bu tabii turistik noktada, bunun yanında gerek iş adamlarımızı, bilim adamlarımızın, gerek sanatçılarımızın her türlü giriş çıkışlarını kolaylaştıran bir süreç oldu. Tabii enerjide bugün çok önemli bir adımı attık. O da nükleer enerji noktasında bugün imzalar atılmış oldu. Şimdi parlamentoya bunu götürmek suretiyle parlamentolarımızdan geçireceğiz ve böylece hükümetler arası bir anlaşma ile süreci başlatmış olacağız. Ve Akkuyu Nükleer Santrali'nin inşallah inşasına başlanmış olacak.

Bütün bunlarla birlikte bu üst düzey işbirliği konseyinin ilk toplantısı oldu. Bununla geleceğe yönelik olarak, ilgili arkadaşlarımız ki bunlardan kastım icracı  bakanlıklarımızı kast ediyorum. Dışişleri Bakanlıklarının sekretaryaları, bu süreci devam ettirecekler. Bu süreç içerisinde güncellemelerin yanında aynı zamanda birçok gelişmeler de bu süreç içinde olabilecektir. Yine bu süreç içinde bizler de en az yılda bir kez karşılıklı bir araya gelme fırsatını bulacağız.''

Bu adımla birlikte, iki ülkenin yarına olacak pek çok adımları attıklarını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

''Pek çok projenin daha etkili hale gelmesini sağlayacak adımları gerçekleştiriyoruz. Tabii bu, bir üst düzey işbirliği konseyinin oluşturulması olduğu için bakanlarımızın birbirleriyle sık işbirliği ile 5 yıl içinde 100 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmine de ulaşmayı hedefliyoruz. Her ne kadar 2008'de 38 milyar doları yakalayıp, 2009'da dünyadaki ekonomik kriz nedeniyle bir düşüş yaşandıysa da bu yılın ilk aylarındaki olumlu gelişmelerle birlikte inanıyorum ki önümüzdeki 5 yıl içinde 100 milyar dolarlık hedefi yakalayacağız. Çünkü her iki tarafta da bu irade mevcut. Bu iradenin mevcut olması sebebiyle de buna mani bir hal kesinlikle yok. Bir değer husus da çok çok önemli. Enerji'de Güney Akım, Mavi Akım, bunun yanında Samsun-Ceyhan ham petrol boru hattının yapımı ve yine rafinerinin kurulması adımları çok büyük önem ifade ediyor. Bu adımların atılmasıyla birlikte ve doğal gazda özellikle transit bir üs olması nedeniyle Türkiye, buradaki önemini çok daha farklı bir konuma taşımış olacaktır. Buradaki dayanışmamız Rusya Federasyonu ile çok büyük önem kazanıyor.''

Bugün aynı zamanda iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisisin 90. yılı olduğunu anımsatan Başbakan Erdoğan, böyle anlamlı bir günde bu anlaşmaların imzalanmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Türk müteahhit firmalarının Rusya'da çok çok fazla iş yaptığını bildiren Başbakan Erdoğan, Kazan Üniversite Oyunları ile Soçi Kış Olimpiyatları'nın yapılacağını söyleyerek, ''Türk müteahhitlerinin buralarda kendilerini göstermelerini ve müşterek bir yatırımlar içerisinde yerlerini almaları bakımından önemli bir fırsat diye düşünüyorum'' dedi.

Erdoğan, Medvedev'e ilişkilerin zenginleştirilmesine katkılarından dolayı ziyaret için teşekkür etti.

Kaynak: AA