Rusya'da feci maden kazasında ölü sayısı 60'a ulaştı, 30 madenci kayıp

4

Rusya’nın Batı Sibirya Kemerova bölgesinde bulunan Raspadskaya kömür madeninde 8 Mayıs'da meydana gelen iki ayrı patlamada hayatını kaybeden işçilerin sayısı 60'a ulaştı. Feci kazada yaralananların sayısı 99 olarak açıklanırken, göçük altında olduğu belirtilen 30 kişiden halen haber alınamıyor.

Bölgede arama ve kurtarma çalışmalarını  birinci elden takip eden Rusya Olağanüstü Hal Bakanı Sergey Şoygu, madende başka patlama olma ihtimali nedeniyle çalışmaların etkilendiğini belirtti. 9 ayrı arama kurtarma ekibi madende kayıp 30 işçiyi aramaya devam ediyor.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin de dün madende incelemelerde bulundu. Madende ölen ve yaralanan madencilerin ailelerine gerekli yardımların yapılmasını isteyen Putin, "Burada olay çok korkunç ve trajik. Burada kelimelerle taziye bildirmek uygun değil. Bunu tamamı ile anlıyorum." ifadelerini kullanmıştı. Hastanede yaralıları ziyaret eden Rusya Başbakanı "Yalnız değilsiniz, devlet üzerine düşen her türlü görevi eksiksiz yerine getirecektir." şeklinde konuştu.

Kazada hayatını kaybedenlerin ailelerine 33 bin dolar, ağır yaralılara 13 bin, hafif yaralılara da 7 bin dolar yardım yapılması kararlaştırıldı. Rusya Başbakanı olayın nedeni ile ilgili araştırma yapılması için özel bir komisyon kurulmasını da istedi.

8 Mayıs'da akşam saatlerinde meydana gelen patlamadan dört saat sonra ikinci bir patlama meydana geldi. İlk açıklamalarda patlamaların metan gazı sıkışması sonucu oluştuğu belirtilirken, Rusya Olağanüstü Hal Bakanı Sergey Şoygu kazanın nedeninin henüz belirlenmediğini söyledi. İkinci patlamanın ardından yıkılan ana kolon nedeni ile madende arama çalışmalarında bulunan ekipten 19 kişilik bir grubun da göçük altında kaldığı belirtiliyor.

Rusya Olağanüstü Hal Bakanı dün yaptığı değerlendirmede su tahliye ssitemlerinin arıza yapması nedeni ile durumun kritik olduğunu, su seviyesinin düşürülmesinin de neredeysa imkansız olduğunu ifade etmişti.

Patlamanın meydana geldiği sırada madende 359 kişinin bulunduğu ve 282 kişinin tahliyesinin gerçekleştirildiği belirtildi.

Moskova’nın 300 kilometre doğusunda bulunan Kemerova maden ocağında yıllık 8 milyon ton kömür üretiliyor. Raspadskaya madenindeki feci kaza 80 bin nüfusun yaşadığı ilçede hayatı felç etmiş durumda.

Aynı madende ocak ayında meydana gelen kazada bir kişi ölürken, 2001’de benzer bir metan gazı patlamasında da 4 işçi hayatını kaybetmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-660322-maden_kaza_22 RIA-660322-maden_kaza_23