Rus basını: Gül ve Medvedev uygun adım yürüdü

0

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in Ankara resmi ziyareti Rus basınında geniş yer aldı. İzvestiya gazetesi “Türkiye artık vizesiz” haberinde iki ülke arasında kısa süreli ziyaretlerde vize rejimin kaldırılması hususunda sağlanan anlaşmayı öne çıkardı. Rusya'nın devlet haber kanalı Vesti 24, Cumhurbaşkanı Gül'le Medvedev'in karşılama töreninde uygun adım yürümelerine dikkat çekti.

İzvestiya gazetesinin haberinde, “Türkiye’de her yıl iki milyondan fazla Rus vatandaş tatil yapıyor. Gerçi Türkiye’ye yönelik vize o kadar da fazla değil: 60 gün için 20 dolar. Vizenin kaldırılması karşılıklı çıkara dayalı karar. Anlaşmaların uygulamaya başlamasının ardından Ruslar 30 günü aşmayan ziyaretlerde Türkiye’de vizesiz dolaşabilecek, benzer şekilde Türk turistler de Rusya’ya gidebilecek... Enerji konusu da iki ülke yönetimi arasındaki görüşmelerin ana konularından birini oluşturdu. Rusya ve Türkiye arasında enerji işbirliği yeni düzeye ulaşıyor... Rosatom Başkanı Sergey Kiriyenko’nun ifade ettiği gibi, Rusya, Türkiye’de ilk nükleer santrali kuracak. Gazetemizin soruları yanıtlayan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan da ülkesinin bu projeye çok önem verdiğinin altını çizerek belirtti. Erdoğan santral inşaatının yedi yılda sona ereceğini de kaydetti.” denildi.

Haberde ayrıca Türk işadamlarının iki üke arasında ticaret hacminin azalmasından endişe duyduğu da ifade edildi. Gazetenin muhabiri Vladimir Perekrest’e konuşan bir Türk işadamı bunun gerekçelerini şöyle anlattı: “Bu düşüş küresel ekonomik kriz ve Rus gümrüğünün sert işlemleriyle ilgili.” Bu görüşü diğer işadamları da paylaşıyor. Onlar kaçak malların bu sevkiyat akınında az olmadığını da itiraf ediyor ve bunun yanında Rus gümrük yetkililerin legal ürünler üzerinde uzun süre didik didik arama yaptığını da belirtiyor. Gerçi bu uygulamalar şimdi geride kalmış durumda.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise bize şunları kaydetti: “Açıkçası biz kendimiz sorunların çözülmesinde geç kaldık. Ortak işletmeleri geliştirmemiz lazım. Yakın zamanda bizim Exinbank Türklerin yer aldığı Rusya’daki işletmelere yatırım için 1,5 milyar dolay tahsis edecek, ayrıca Türk mallarıyla iş yapan Rus işadamlarına da yardım yapacak. Burada başlıca olarak inşaat, tekstil, mobilya ve inşaat malzemeleri üretimine ağırlık verilecek.”

İnterfaks: Medvedev Türkiye ziyaretinden memnun kaldı

İnterfaks haber ajansı da Medvedev’in Türkiye ziyaretinden memnun kaldığını belirtti. Medvedev’in sözlerine atıfta bulunan ajans, Rusya liderinin Ankara ziyaretinde iki ülke ilişkileri tarihinde önemli bir güne imza attığını ifade etti.

Rus resmi televizyon 1.Kanal ana haber bülteninde Medvedev’in Ankara ziyaretini müjde şeklinde “Artık Türkiye’ye vizesiz gidebileceğiz” şeklinde duyurdu. Haberde, “İlgili belgeler Ankara’da Başkan Medvedev ve Türkiye Başbakan Erdoğan arasında imzalandı.” denildi. Başta enerji olmak üzere çeşitli anlaşmaların da imzalandığı ifade edilen haberde Türkiye’den nasıl vize alındığı da görüntülere yansıdı.

Haberde, “Türk havaalanında 20 dolara pul alabilmek için yarım saatlik bir sıra bekleniyordu. Bu pul ülkeye giriş yapabilme hakkını sunuyor. Bu güneşli Türk kıyılarında tatil yapmak için fazla para değil. Ama yakın zamanda bu manzara Türkiye’de tatil yapan milyonlarca Rus turistlerin hatıralarında kalacak. Daha doğrusu yılda en az 2,5 milyon turist. Ve kriz döneminde! Yeni anlaşma Türkiye’ye 30 günlük süreye kadar vizesiz girişi sağlayacak.” denildi.

Vesti 24: Medvedev ve Gül kırmızı halıda uygun adım yürüdü

Resmi Vesti 24 televizyon kanalı da ziyaret sırasında iki ülke yöneticileri arasında önemli tarihi anlaşmalara imza atıldığını vurguladı. Haberde, “Müzakereler başlamadan önce gazeteciler resmi tören sırasında şu önemli detayı farketti: Medvedev ve Gül kırmızı halı üzerinde uygun adım hareket ediyordu... Rusya Türkiye ile 13 kez savaştı. Ama bunlar geride kaldı. Bugün Rusya hatta Almanya’yı bile sollayarak Türkiye’nin başlıca ticari ortağı. Son dört yılda toplam ticaret hacmi sekiz kat arttı. Rus-Türk diplomatik ilişkilerinin başlamasında 90 yıl geride bırakıldı.” denildi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan