Rusya Müftüler Konseyi mahkumların sorunları ile resmen ilgilenecek

3

Rusya Müftüler Konseyi ülke hapishanelerinde bulunan müslümanlara maddi ve manevi destek sağlanması konusunda Rusya Federal Ceza uygulama Dairesi ile anlaşma imzaladı.

Rusya Müftüler Konseyi Başkanı  Ravil Gaynutdin ile Rusya Federal Ceza uygulama Dairesi(FSİN) Başkanı Aleksandr Reymer Rusya Müftüler Konseyi Başkanlık Merkez Binasında bir araya gelerek iki kurum arasında anlaşma imzaladı. Rusya'da dini kurumlar ile FSİN arasında ilk olma niteliğine sahip bu anlaşmaya göre, Rusya hapishanelerinde bulunan müslüman mahkumlara mescid kurma, manevi değerler kazandırma ve dini eğitim verme imkanı sunulacak.

İmza töreninde konuşma yapan FSİN Başkanı Reymer, mahkumları sadece toplumdan izole etmeyi amaçlamadıklarını bu insanların daha sonra topluma kazandırılması için de çalıştıklarını dile getirdi. Reymer, “Bunun için Rusya'daki tüm dini kurumlardan yardım talep ediyoruz. İlk anlaşmayı da Müftüler Konseyi ile imzaladık” diye konuştu. Reymer daha sonra benzer anlaşmanın Rusya Kilisesi ile de imzalanacağını kaydetti.

Müftüler Konoseyi Başkanı  Gaynutdin ise hapishanelerde bulunan vatandaşların hatalarını  anlamaları açısından manevi eğitime ihtiyaç duyduklarını belirtti. Gaynutdin, “Hapislerde bulunan müslüman kardeşlerimizin hatalarını anlamaları ve bu hataları bir daha yapmamak üzere değişmeleri için dini beslenmeye ihtiyaçları var. Bu konuda onlara dini iyi bilen insanların yardımcı olması lazım.” dedi.

Cihan Haber Ajansı'na özel açıklamalarda bulunan Rusya Müftüler Konseyi Mahkumlarla Çalışma Departmanı Başkanı Kamil Manapov anlaşmaların imzanlamasının ardından ilk yapacakları işin tüm hapishane kütüphanelerine ve mescitlerine Kuran-i Kerim, Hadis ve Namaz eğitimi ile ilgili kitaplar göndermeleri olacağını belirtti. Ardından mescidlerin oluşması için çalışma gerçekleştireceklerini belirten Manapov, artık bu anlaşma ile bilrikte birden fazla kişinin istemesi durumunda bulundukları hapishanede mescid kurulabileceğini belirtti.

FSİN'in verilerine göre Rusya genelindeki hapishanelerde 40'a yakın camii ve 200 mescid mevcut. Yüzlerce Kur'an eğitimi veren kurslar da hapishanelerde faaliyette bulunuyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

FSIN_mufti02 FSIN_mufti05