Medvedev, Obama ile telefonda Türkiye ziyaretini görüştü

2

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, ABD Başkanı Barack Obama ile bir buçuk saat süren bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Kremlin'in inisiyatifi ile gerçekleşen görüşmede, Medvedev'in 11-13 Mayıs tarihlerinde Suriye ve Türkiye'yi kapsayan ziyaretleri, ikili ilişkiler, bölgesel ve uluslararası sorunlar yapıcı ve detaylı bir şekilde ele alındı.

Obama Sibirya bölgesi Raspadskaya kömür madeninde hayatını kaybedenler için baş sağlığı dilerken, Medvedev'in Haziran'ın ikinci yarısında ABD'ye gerçekleştirdiği ziyareitn çerçevesi belirlendi.

Kremlin'den yapılan açıklamada Rusya liderinin Obama'ya Türkiye ve Suriye ziyaretleri ışığında Ortadoğu'daki son durumla ilgili düşüncelerini aktardığı kaydedildi. Suriye ziyaretinde Medvedev'in Hamas siyasi lideri Halid Meşal'la görüşmesi ve Ankara temaslarında Hamas'sız Ortadoğu barışının zorluğuna işaret etmesi İsrail'in tepkisine neden olmuştu.

İki lider görüşmede İran nükleer sorununu da ele aldı. İran'a yeni yaptırımların uygulanması için Birleşmiş Milletler'deki çabaların yoğunlaştırılması yönünde talimat verilmesi konusunda fikir birliğine varan Obama ve Medvedev, Haziran zirvesinde Ortadoğu'daki sorunun daha detaylı bir şekilde ele alınması yönünde görüş bildirdi.

Rusya liderinin Türkiye ziyaretinde kısa dönemli ziyaretlerde vizesiz uygulama döneminin başlaması, nükleer santral, Samsun-Ceyhan petrol boru hattı gibi toplam değeri 25 milyar doları bulan anlaşmalara imza atması uluslararası kamuoyunda da geniş yankı buldu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan