“Kuzey Kafkasya’da rüşvet ulusal güvenliği tehdit ediyor”

1

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Kuzey Kafkasya’da rüşvet olaylarının ulusal güvenliği tehdit ettiğini, rüşvetin ayrılıkçı grupların gelir kaynağını  oluşturduğunu söyledi. Başkanlık Konsey toplantısında konuşan Rusya lideri, bölgeden Rus nüfusun göçünün durdurulması yönünde de talepte bulundu.

Kafkaslarda sivil toplumun gelişimi ile ilgili düzenlenen toplantıda değerlendirmede bulunan Medvedev, “Rüşvet bölgede istikrarsızlığın kaynağı…Ulusal güvenliği tehdit ediyor, devleti ve toplum kurumlarını da zayıflatıyor… Maalesef, rüşvet doğrudan ayrılıkçılara destek olarak gidiyor.” ifadelerini kullandı.

Toplantıda yer alan ‘Sivil Saygınlık’  hareketi başkanı Ella Pamfilova’da bölgede faaliyette bulunan mahkemelerin etkisini tamamı ile kaybettiğini söyledi. “Kuzey Kafkasya Cumhuriyetleri’nde –şimdi herhangi bir isim vermek istemiyorum- mahkemeler tamamı ile kredisini kaybetmiş durumda…” değerlendirmesinde bulunan Pamfilova, bu konuda acil çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.

Bölgede bazı hakimlerin rüşvet suçuna bulaşmış olabileceğini ancak tamamı ile sistemin çöktüğü yorumlarına katılmadığını ifade eden Rusya lideri, “Bunlar bizim mahkemelerimiz ve biz aldıkları kararlara uymak zorundayız.” dedi. Kendisi de bir hukukçu olan Medvedev, bölgede 800 bine ulaşan işsiz sayısının (yüzde 20) en büyük problemlerden biri olduğuna dikkat çekti.

Sivil toplum örgütlerinin bölgede bulunan Rus nüfusun göç etmesi ile ilgili konuda hükümete destek olmasını isteyen Rusya Devlet Başkanı önemli tespitlerde bulundu: “Rusya’nın diğer bölgelerine göç eden Kafkas kökenli vatandaşlara yönelik güvensizlik sorunun bir tarafını oluşturuyor. Bir diğer problem de, Rus nüfusun bölgeyi terk etmesi. Bu büyük bir problem… Bölgenin ekonomik büyümesinin önündeki en büyük engel.”

Faruk Akkan, Moskova, Cihan