Türkiye örnek oldu, Rusya Avrupa ile de vizeleri kaldırmaya hazır

0

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Avrupa Birliği (AB) ile vizeleri kaldırmaya hazır olduklarını,  Rostov-on-Don kentinde 31 Mayıs-1 Haziran’da gerçekleşecek Rusya-AB zirvesinde konunun ele alınabilmesi için teknik heyetlerin çalışmaları tamamlamak üzere olduğunu söyledi.

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma’da konuşan Lavrov, “Rusya AB ile vizesiz rejim uygulamasına hazır. Zirvenin önemli gündem maddelerinden biri bu olacak… Rusya ve AB Kasım 2009’da Stockholm’da gerçekleşen zirvede de modernizasyon konusunda işbirliği kararı almıştı. Bu konuda önemli bir belge de imzalanacak.” dedi.

Rusya AB temsilcisi Vladimir Çizlov Rusya ve AB arasında vizesiz rejim uygulaması ile ilgili çalışmaların uzun süre öncesinde başladığını, bunun ikili ilişkilerde siyasi ve ekonomik açıdan tarafların yararına olduğunu ifade etmişti. Çizlov’a göre süreci birliğe sonradan üye olan doğu avrupa ülkeleri engelliyor.

Sırbistan, Makedonya ve Karadağ gibi ülkeler AB ile Aralık 2009’da vizesiz rejim uygulamasına başlamış durumda. Başta İtalya ve İspanya olmak üzere birçok avrupa ülkesi de daha fazla Rus turist çekebilmek için vize uygulamasının kaldırılmasını destekliyor. Lavrov, geçen ay AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’la görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada da vize uygulamasının er ya da geç kalkacağını, bu konuda ortak düşünceye sahip olduklarını kaydetmişti.

Rusya ve Türkiye bir aya kadar süreler için gerçekleşecek ziyaretlerde vize uygulamasını kaldırdı. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in 11-12 Mayıs tarihlerinde Ankara’ya gerçekleştirdiği ziyarette imzalanan anlaşmanın uygulama süreci ile ilgili çalışmalar sürüyor. Uygulamanın en kısa sürede başlaması bekleniyor.

AB ve NATO eski Sovyet ülkelerinin içişlerine karışmasın

Lavrov Duma’da yaptığı konuşmada AB ve NATO’ya da bir uyarıda bulundu. Eski Sovyet ülkelerinin içişlerine karışmamaları konusunda AB ve NATO’yu uyaran Lavrov, “Ukrayna seçimleri, Kırgızistan devrimleri göstermiştir ki ülkelerin içişlerine müdahale bölgenin istikrarsızlaşmasına neden oluyor ve bu ülkelerin doğal gelişim sürecini olumsuz etkiliyor. AB, NATO ve diğerlerinin bölgedeki çalışmalarında bu anlayışı temel almalarını arzu ediyoruz.” dedi.

Lavrov Duma’da yaptığı konuşmada ABD ile imzalanan nükleer silahsızlanma anlaşmasının (START-2) önümüzdeki günlerde parlamentoya gelebileceğini de belirtti. Lavrov değerlendirmesinde, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın mevcut yapısından memnun olmadıklarını, örgütte mutlaka bir reform yapılmasını gerektiğini de vurguladı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan