Rusya uyuşturucu baronlarının isimlerini ABD’ye verdi

5

Rusya Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Viktor İvanov, Afganistan ve Orta Asya’da faaliyet gösteren dokuz uyuşturucu baronu ile ilgili bilgileri ABD’ye verdiklerini açıkladı. ABD Uyuşturucu ile Mücadele Ofisi Direktörü Gil Kerlikowske ile görüşen İvanov, Afganistan’da faaliyette bulunan 175 uyuşturucu laboratuarının da bir an önce kapatılmasını istedi.

ABD ile gerçekleştirilen uyuşturucu ile mücadelede işbirliği çerçevesinde bilgilerin verildiğini kaydeden İvanov, “Dokuz kişi Afganistan ve Orta Asya’da yaşıyor. Uyuşturucu trafiğinin büyük çoğunluğunu kontrol ediyorlar.” dedi. Rus yetkili daha önce de Washington’a uyuşturucu trafiğinde yer alan 25 kişinin ismini verdiklerini söyledi.

Rusya’nın verilerine göre 2001 yılında Afganistan’da Taliban rejiminin devrilmesinden bu yana uyuşturucu üretimi en az iki kat arttı. Rusya’da tüketilen eroinin yüzde 90’ı Afganistan’dan geliyor. Afganistan kaynaklı eroin nedeni ile her yıl tüm dünyada 100 bin kişi hayatını kaybederken, sadece Rusya’da 30 bin kişi ölüyor.

Rusya’nın her yıl 35 ton eroin tükettiğini kaydeden İvanov, özellikle bölgede iyi konuşlanmış ve yapılanmış laboratuarların yok edilmesinin zorunlu olduğunu söyledi. Rus yetkili, “Bu yapının yok edilmesi birinci önceliğimiz. Hiyerarşik bir yapılanma içindeler. Uyuşturucu üretmek için teknolojik ve maddi imkanlar sağlanıyor. Rusya burada üretilen eroini en fazla tüketen ülke konumunda.” şeklinde konuştu.

NATO’ya sert eleştiri

9-10 Haziran tarihlerinde Afganistan’da uyuşturu ile mücadele çerçevesinde uluslar arası bir konferans hazırlığında olan Moskova, ABD öncülüğündeki NATO ülkelerini bölgede gerekli çalışmaları yapmamakla suçluyor.

NATO, Afganistan’da çiftçilere alternatif bir üretim alanı sunmadan afyon üretimini yasaklamanın mümkün olmadığını savunuyor. NATO’nun yaklaşımını  sert bir dille eleştiren İvanov, “Mantık bunun neresinde? Tarlayı  ya da uyuşturucu üretim laboratuarını yok etmek, satıcıları Berlin, Roma, Londra ya da Moskova’da yakalamaktan çok daha ucuz…” eleştirisi getirdi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan