İnterfax: Bakiyev Türkiye'ye hareket etti

1

Rus Interfax haber ajansı Kırgızistan devrik lideri Kurmanbek Bakiyev'in Belarus'un başkenti Minsk'ten tatil için Türkiye'ye hareket ettiğini duyurdu. Ajans bilginin Bişkek Türkiye Büyükelçiliği tarafından doğrulanmadığını da hatırlattı.

Moskova'dan diplomatik bir kaynaktan aldığı bilgiyi aktaran ajans, Bakiyev'in tatil için Türkiye'nin Belek beldesine gideceğini iddia etti. Kaynak Bakiyev'in ne kadar süre Türkiye'de kalacağını, ya da Belarus'a dönüp dönmeyeceği ile ilgili bilgi vermedi.

Ankara ile Bişkek arasında mevcut anlaşmalar gereği herhangi bir iade talebinin olması durumunda, Bakiyev'in iadesinin gündeme gelebileceği kaydediliyor.

7-8 Nisan'da gerçekleşen ayaklanmaların ardından ülkenin güneyine ardından da Kazakistan'a giden Bakiyev, buradan da Belarus'a geçti. Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko'nun tam destek verdiği Bakiyev, Kırgızistan'a dönmeyi planlamıyor. Bakiyev dün Ria Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada ülkenin güneyinde devam eden çatışmalarla ilgisinin olmadığını ifade etmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan