Rus basını: “İnsani yardım kervanına saldırı”

0

İsrail güçlerinin, ''Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım'' kampanyası kapsamında Gazze'ye insani yardım malzemesi götüren 6 gemilik filoya askeri müdahalesine yer veren Rusya basını olayı “İnsani yardım kervanına saldırı” şeklinde duyurdu.

Gazze Şeridi'ne uygulanan ambargoyu delmek için yola çıkan yardım gemileri, Kıbrıs Rum yönetimi engelini aşarak dün yeniden Gazze'ye doğru hareket etti. Ancak gemilerin Gazze açıklarına ulaşmasını engellemek için hazır bekleyen İsrail donanması, yardım filosuna dün gece müdahale etti. Rusya'nın Radya, televizyon ve yazılı basını da olayı flaş haber olarak yansıttı.

Rusya'nın önde gelen haber sitelerinden Gazeta.ru müdahaleyi “'Özgürlük filosu' ateşe verildi ve tutuklandı” başlıkla verirken, devlet ajansı İtar-Tass  haberi “İsrail Deniz Kuvvetleri insani yardım kervanına saldırdı” şeklinde verdi.  “İsrail'li askerler insani yardım taşıyan gemilere saldırdı” başlığı ile haberi duyuran Kommersant gazetesi web sitesinde, “İsrailli askerler helikopterlerle Türk gemilerine inerek beklemeksizin silahsız vatandaşlara ateş etti” ifadelerini kullandı.

İsrail'in yardım kervanına saldırıları sonucu en az 16 kişinin öldüğünü belirten Eho Moskvı radyosu da olayı ilk haber olarak canlı yayında verdi. RBK televizyonu İsrail'li gemilerin Gazze'ye ulaştırılmaya çalışılan yardım gemilerine ateş ettiğini belirtirken, Rossiya 24 kanalı olay ile ilgili haberde Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın kınama notunu yayımladı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan