Rus uzmandan İsrail'in yardım konvoyuna saldırı yorumu: Bölgede savaş çıkma ihtimali çok düşük-ÖZEL

1

Moskova Devlet Üniversitesi Enformasyon-Analitik Merkezi Başkan Yardımcısı Aleksandr Karavayev, İsrail komandolarının Gazze’ye yardım götüren gemilere saldırması olayına Moskova’nın tutumunun çok sert olmasının beklenmemesi gerektiğini söyledi.

Cihan Haber Ajansı'na özel açıklamada bulunan Karavayev, İsrail’in uluslararası sularda herhangi bir gemiye saldırıda bulunmasına anlam veremediğini belirtti. Karavayev, “Bir devlet uluslararası karasularda başka bir devletin gemisine saldıramaz. İsrail son zamanlarda sürekli güç eylemlerinde bulunuyor. Bunu alışkanlık haline getirdi. Ortadoğu’daki sorunların baskı ve güç yoluyla çözümünden yana. Son yıllarda da baskı unsurunu artırmış bulunuyor.” diye konuştu.

BM İsrail'e sert yaptırımda bulunmaz

Rus uzman, saldırıya karşılık vermek amacıyla bölgede savaş çıkma olasılığına inanmadığını  da sözlerine ekledi. Karavayev, “20. yüzyılda bu tür gerginlikler çoğu zaman savaşla sonuçlanırdı. Artık 21. yüz yıldayız. Ve bu dönemin farklı çözüm yöntem ve kuralları vardır. Bence diplomatik yolla olay çözüme kavuşacak. En kötü ihtimal Türkiye’nin İsrail’e yönelik misilleme yaptırımlar yoluna gider: ticari, siyasi başta olmak üzere tüm ilişkiler kopar. Birleşmiş Milletler’in de bu konuda İsrail’e yönelik herhangi bir sert yaptırımda bulunacağını da düşünmüyorum.” dedi.

Moskova’dan olayla ilgili diplomatik alanda herhangi bir etkin çalışma beklemediğini de vurgulayan Karavayev, “SSCB’nin dağılmasının ardından Rusya Ortadoğu politikasını oluşturamadı. Şimdi Moskova Ortadoğu’daki bazı ülkelerde eski Sovyet askeri deniz üslerine dönmeyi planlıyor. Bölgede arabuluculuğuna soyunuyor. Ama halen etkili bir politika sergileyemiyor. Kremlin’in bu olayla ilgili İsrail ve Türkiye için arabuluculuk ve hakemlik yapması gerekiyor. Ama Rusya’dan bu konuda aktif rol beklemek doğru olmaz.” şeklinde konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan