Rus uzmanlar: İsrail büyük sorunlar yaşayacak-ÖZEL

0

Rusya uzmanları İsrail güçlerinin, ''Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım'' kampanyası  kapsamında Gazze'ye insani yardım malzemesi götüren 6 gemilik filoya askeri müdahasinin İsrail'in imajını olumsuz etkileyeceğini ve Türkiye ile İsrail ilişkilerinin soğumasına yol açacağını belirtti.

Russia in Global Affairs dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Fyodor Lukyanov, neyin olup bittiğini tam anlamadığını ancak olayın çok çirkin olduğunu söyledi. Yükün içeriği ile ilgili tam bilgi olması gerektiğini ifade eden Lukyanov, "İsrail'in tavrı çok radikal. Ancak yük taşıyan gemilerin tamamen insani yardım taşısalar bile, bence bazı net olmayan konular olaya neden olmuş olabilir." dedi.

Türkiye İsrail ilişkilerinin tamamı  ile bozulacağına dikkat çeken Rus uzman, "İsrail'in artık tüm Arap dünyası ile de ilişkileri kötüye gidecek. Sembolik bir olay olarak hafızalarda kalacak. Filistin içinde barış görüşmelerinin tamamı ile zor girdiğini söyleyebiliriz. Yeni bir intifada bile gündeme gelebilir." ifadelerini kullandı.

Filistikn örgütleri Hamas ve El-Fetih'in tarihi süreçte çok az olmasına karşın bul olay üzerine birlikte hareket etme ihtimalleri olduğuna da değinen Lukyanov, "Bölgede provokasyonun başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bunun arkasında kimin olduğunu söylemek zor." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin bundan sonraki yaklaşımının tamamı ile diplomatik olacağını öngören Rus uzman, "Türkiye'nin İsrail'e karşı güç kullanma gibi bir girişimini düşünemiyorum bile. Ancak tabii ki Türkyie ile İsrail arasında hep olumlu gelişen ilişkileri artık çok büyük darbe aldı. Ve bunu planlayan kim varsa, bu düşünce ile yola çıkmışlardı. Bence bu başlıca bir hedefti." ifadelerini kullandı.

İsrail Ortadoğu'daki en büyük dostunu kaybetti

Nezavisimaya Gazetesi Ortadoğu Uzmanı  Nikolay Surkov Cihan Haber Ajansı'na yaptığı değerlendirmede İsrail'in bölgedeki en büyük dostu Türkiye'yi kaybettiğini savundu. İsrail'in imajının büyük ölçüde etkilendiğine dikkat çeken uzman şu tespitlerde bulundu: "Eğer İsrail'in gerçekleştirdiği müdahalenin uluslar arası sularda yapıldığı ispatlanırsa, hukuki açıdan İsrail büyük sorunlar yaşar. Türkiye açısında bakıldığında ise, zaten son zamanlarda Türkiye ile İsrail arasında gerginlik vardı, bu olayın ardından ilişkiler daha da kötüye gidebilir. Ve en önemlisi yaşanan olaylar neticesinde İsrail Orta Doğu'da en büyük dostu olarak bilinen Türkiye'yi de kaybedebilir. Süriye ile İsrail arasında arabuluculuk rolunü üstlenen Türkiye, artık bu olaydan sonra atabuluculuk konumunda bulunmak ister mi, mesala? Bu soru işareti uyandırıyor."

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan