Rusya Dışişleri Bakanlığı İsrail'in yardım konvoyuna saldırısını kınadı

1

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Gazze'ye ulaştırılması için yola çıkan insani yardım gemilerine yönelik saldırı kınandı. Bakanlık açıklamasında olayın tüm detaylarının aydınlatılmasını istedi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan resmi açıklamada şöyle denildi: “Türk sivil toplum örgütlerinin girişimiyle altı küçük tonlu gemilerden bir filo oluşturuldu. Bu filo açıklamasında amaçlarının Gazze’ye yönelik ablukayı yararak bu yerleşim bölgesindeki halka insani yardımın (ilaç, gıda ve inşaat malzemelerinin ağırlıkta olduğu yaklaşık 10 bin ton) ulaştırılması olarak nitelendirdi. Gemilerde başta Türkiye ve bazı Avrupa ülkelerinden olmak üzere Filistin yanlısı sivil toplum örgütlerine ait 600’a yakın insan hakları savunucusu ve aktif üyeleri bulunuyordu.

Belirtildiği üzere 31 Mayıs sabahı Gazze şeridi kıyıları yakınlarında açık denizde İsrail Deniz Kuvvetleri’ne ait gemiler tarafından sevkiyatın  İsrail limanına yön alması talebi doğrultusunda durduruldu. İstenilen talebin yerine getirilmemesinin ardından gemiye İsrail özel kuvvetleri tarafından operasyon gerçekleştirilmiştir. Olay sonucunda çeşitli bilgilere göre 10’dan fazla insan hayatını kaybetmiştir, yaklaşık 50 kişi de çeşitli derecede ağır yaralanmıştır.

 

Kaba bir hukuk ihlali

Moskova öncelikle insani yardım kervanı  katılımcılarının hayatını kaybetmesi ve yaralanması  olayını göz önünde bulundurarak, saldırıyı kınıyor ve derin üzüntü duyuyor. Gelişmelerle ilgili tüm olayların aydınlatılması gerekiyor.

Herhangi bir hukuk temeli olmaksızın açık denizde sivil şahıslara silah kullanılması ve gemilerin göz altına alınması genel kabul görülen uluslararası hukuk normlarına kabaca ihlaldır ve bu bariz şekilde ortadadır.

Aynı zamanda yaşanan gelişmeleri İsrail’in Gazze’ye yönelik ablukasının hızlıca sona ermesi ve bölge vatandaşları için insani ve sosyal durumunun kolaylaştırılması yönündeki gerçek adımların atılması gerektiğini tasdiki olarak değerlendiriyoruz."

Fuat Seferov, Moskova, Cihan