Moskova’da Türk bayraklı İsrail protestosun polis müdahale etti

2

Filistin’e insani yardım götüren filoya askeri müdahalede bulunan ve en az 10 kişinin ölümüne neden olan İsrail’e yönelik tepkiler çığ gibi büyüyor. Moskova’da İsrail Büyükelçiliği önünde toplanan grup Türk, Rus, Azeri ve Filistin bayrakları açarak İsrail’i protesto etti. Grubun gösterisinin izinsiz olması nedeni ile güvenlik güçleri müdahalede bulundu ve 13 gösterici göz altına alındı.

Göstericilerin önünde basın açıklamasında bulunan Rus gazeteci yazar Nadejda Kevorkova, İsrail’in iddialarının tersine yardım konvoyunda sadece insani yardım malzemeleri bulunduğunu, bir kaç kez kontrolden geçtiğini ve tamamı ile yasal bir davranış olduğunu söyledi.

İsrail Moskova Büyükelçiliği önünde toplanan yaklaşık 50 kişilik gruba polis engel olmaya çalıştı. Aralarında Filistinli, Azeri ve Rus vatandaşlarının bulunduğu göstericiler ellerinde İsrail karşıtı “Yaşasın Arap-Rusya Dostluğu”, “Filistin Halkına Özgürlük”, “Tüm Dünya Halkları Filistin Halkının Yanında” ve “Dünya Halkları İsrail’in Gazze’deki Barbarlığını Kınıyor” pankartları açtı.

Arapça “Kahrolsun İsrail!”  sloganı atan göstericilere polis müdahele etmeye çalıştı.  Daha sonra olay yerine özel polis güçü OMON sevkedildi. OMON güçleri ve göstericiler arasında küçük arbade yaşanırken, 13 kişiyi göz altına alındı. Rus güvenlik güçleri daha sonra göstericileri İsrail elçiliği önünden uzaklaştırdı.

Gemideki insani yardım  yasaldı

Gösteriyi organize edenlerden Rus gazeteci yazar Kevorkova Gazze’ye gitmekte olan insani yardım gemisinin Kuzey Kıbrıs’tan yola çıkarak hareket ettiğini belirtti. Cihan’a konuşan Rus gazeteci, “İsrail’in böyle bir adım atacağını beklemiyorduk. Biz en azından geminin geçişine izin verilmeyeceğini düşünüyorduk, ama kan akıtıldı, insanlar öldü. İsrail’in iddialarının tam tersi Gazze’ye gitmekte olan insani yardım kervanı yasaldı. Çok yerde gümrük kontrolünden geçti. Olayı hukukçular değerlendirmeli. Ben gazeteciyim ve uluslararası sularda bir insani yardım gemisine böyle bir davranışın kurallara aykırı olduğunu düşünüyorum. Bunu da hukuki çerçevede uluslararası camia ve kurumlar göz önüne alarak gereken işlemleri yapmalıdır.” dedi.

Rus vatandaşları olarak İsrail’i kınıyoruz!

Cihan’a konuşan Raşid İshakov adlı bir Rus vatandaş da İsrail’in insani yardım taşıyan gemiye yönelik yaptığı şiddet olayını kınayarak, “Tüm dünya bu olayı kınıyor. Avrupa Birliği, Arap dünyası ve tüm dünya bu olaya sert tepkisini dile geitiriyor, gösteriler düzenleniyor. Rusya’nın gerçek yurtseverleri olarak bizler bugün İsrail’i kınamak için sokaklara çıktık. Ben sıradan bir Rusya vatandaşıyım. İsrail’in yaptığı terördür!” diye konuştu.

Yaşar Niyazbayev, Fuad Seferov, Moskova, Cihan