Ria Novosti: İsrail ordusu saldırıyı uluslar arası sularda yaptığını kabul etti

1

Ria Novosti haber ajansı İsrail ordusundan bir askeri sözcünün Filistin’e insani yardım filosuna müdahalenin uluslar arası sularda yapıldığını kabul ettiğini duyurdu.

Ajansın ismini açıklamadığı  yetkili, “Bu olayın uluslararası sularda gerçekleştiğini kabul ediyoruz. Bunu orada gerçekleştirdik, çünkü gemilerde neler olduğundan haberdar değildik. Gemilerde patlayıcı madde ve diğer silahların bulunmasından şüphelendik.” dedi.

Rusya İsrail’den sivillerin derhal bırakılmasını  istedi

Rusya Dışişleri Bakanlığı  Birleşmiş Milletler’de alınan kararların İsrail tarafından bir an önce yerine getirilmesini, göz altına alınan sivillerin gemilerle birlikte derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Rusya Birleşmiş Miletler Büyükelçi Yardımcısı Aleksander Pankin de yaptığı değerlendirmede İsrail’in uluslararası sularda Türk bayrağı taşıyan insani yardım filosuna yönelik saldırıyı kınadıklarını söyledi. En az 10 kişinin hayatını kaybettiği saldırının İsrail-Filistin görüşmelerini etkilememesini umduğunu kaydeden Pankin, “Açık denizde gemileri kuşatmak, askeri müdahalede bulunmak uluslar arası hukukun çok ağır bir ihlalidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Yaşanan olayın İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü ablukayı bir an önce sonlandırması  gerektiğini ortaya koyduğunu ifade eden Rus diplomat, “Bölgede yaşayan halkın sosyal durumlarının iyileştirilmesi ve insani yardım yolunun açılması için somut adımların atılmasının zamanı gelmiştir.” şeklinde konuştu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan