Rusya-AB: İsrail insani yardımların geçişine acilen izin vermeli

1

Rusya’nın güney kenti Rostov-on-Don kentinde gerçekleşen Rusya-AB zirvesinde gündem İsrail’in Filistin’e yönelik insani yardım filosuna gerçekleştirdiği saldırının araştırılması istendi.

Rus ve Avrupalı diplomatların ortak açıklamasında İsrail’in saldırısına yönelik adaletli bir araştırmanın yapılması talep edilirken, İsrail’den Filistin’e yönelik insani yardımlara acilen izin vermesi talep edildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Avrup Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton yaptıkları ortak açıklamada, “Yaşanan olaylarla ilgili Rusya ve AB tam ve adil bir araştırma yapılmasını talep etmektedir. İsrail acil olarak insani yardımların, ticari malların ve insanların kuşatma altına alınmış Filistin bölgesine ulaşmasına izin vermelidir.” ifadesi yer aldı.

Çeşitli bilgilere göre İsrail’in insani yardım filosuna gerçekleştirdiği saldırıda 9’la 19 arasında kişi hayatını kaybederken, 30’dan fazla kişi de yaralandı.

Rusya-AB zirvesi dün akşam saatlerinde Rusya’nın güney kenti Rostov-on-Don’da nehir kenarında bir restoranda gayrı resmi akşam yemeği ile başladı. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, AB Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’nun katıldığı zirvede resmi görüşmeler bugün gerçekleşiyor.

Zirvenin gündeminde iki önemli başlık var. Rusya-AB ülkeleri arasında vize uygulamaların kolaylaştırılması  ve 2007’de sona eren ancak doğu Avrupa ülkelerinin karşı çıkması nedeni ile bir türlü yenilenemeyen Rusya-AB İşbirliği ve Ortaklık Anlaşması.  Yılda iki kez bir araya gelen Rusya ve AB liderlerinin zirvede özellikle vizesiz uygulama konusunda somut adımlar atması bekleniyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan