Çeçen politikacıyı öldürmek isteyen kiralık katil tutuklandı

23

Moskova çevre bölge Mahkemesi (Mosoblsud), Rusya’ya bağlı Çeçenistan uyruklu işadamı ve politikaçı İsa Yamadayev’i öldürmek isteyen kiralık katil Havaj Yusupov’un (24) tutuklanmasına karar verdi. İsa Yamadayev, Çeçenistan’ın ünlü Yamadayev ailesi temsilcisi ve Vostok taburu komutanı Rusya Kahramanı Sulim Yamadayev’in kardeşi. Sulim Yamadayev 28 Mart 2009 yılında Dubai’de öldürüldüğü iddia edilmişti.

Mosoblsud, Yamadayev’i öldürmek isteyen Yusupov’u suçlu bularak 8,5 yıl hapis cezası verdi. Yamadayev’in mahkemede tanık olarak ifadesi alındığı için duruşması kapalı ortamda gerçekleştirildi. Duruşmada savcı katil Yusupov için 10 yıl hapis isterken, avukat bazı durumları gerekçe göstererek cezanın hafifleştirilmesini talep etti. Yusupov, Rusya Ceza Kanunu 105. maddesinin kiralık olarak adam öldürmek ve ç. maddesi yasa dışı silah taşıması maddeleri suçuyla yargılanıyordu.

Soruşturma yetkililerine göre, Yusupov üç milyon dolar karşılığında Yamadayev’i öldürmeye yeşil ışık yakmıştı. Katil bu amaçla Moskova’nın Odintsovo bölgesine gelerek yasadışı olarak kendisi için silah sağladı. 28 Temmuz 2009’ta Yusupov, Yamadayev’in evine girerek yakın mesafeden kurbanına üç el ateş etti. Fakat Rus güvenlik güçleri olaydan daha önce haberdar olduğu için katilin tabancasındaki gerçek mermileri kuru sıkı mermilerle değiştirdiği ortaya çıkmıştı. İsa Yamadayev kendisi ise Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramzan Kadırov tarafından ailesinin takip edildiğini iddia etmişti.

Yamadayevler kimdir?

Yamadayev kardeşleri Çeçenistan’ın Benoy aşiretine bağlı bir aile. 1994-96 yıllarındaki ilk Çeçen Savaşı’nda Yamadayevler ailesi ayrılıkçı İçkerya silahlı birliklerinde yer alarak Rusya’ya karşı savaşmıştı. İkinci Çeçen Savaşı’nda ise Yamadayevler saf değiştirerek Kremlin’in yanında yer aldı. Ailenin en büyük oğlu, parlamento alt kanadı Duma eski milletvekili ve Rusya Kahramanı Ruslan Yamadayev 2008 yılında Moskova’da öldürüldü. Cebrail Yamadayev ise 2003 yılında ayrılıkçı Çeçen birliklerle çatışmada hayatını kaybetti. Ölümünden sonra Rusya Kahramanı ünvanı verildi.

Diğer kardeş ve aynı zamanda Rusya Kahramanı Sulim Yamadayev da 2009 yılında Dubai'de öldürüldüğü iddia edilmişti. Duma eski milletvekili Sulim 1998 yılında Çeçenistan'da Usman Batsiyev'i öldürmekle suçlanıyordu. 4 Mayıs 2008 yılında ise Çeçen komutan Rusya genelinde aranmasıyla ilgili karar çıkartılmıştı. Fakat Ağustos 2009 yılında Rusya saflarında Gürcü birliklerine karşı savaşan Sulim Yamadayev'le ilgili aranma kararı iptal edildi. Rusya Savunma Bakanı Antoli Serdyukov Yarbay Yamadayev'in resmen emekli edildiğine ilişkin kararı imzaladı.

Rusya İçişleri Bakanlığı tarafından aranan Çeçen komutanın Gürcü savaşında yer alması tartışılırken, Gürcülerin önemli mevkilerinin ele geçirilmesinde etkili olan komutan Moskova'nın takdirini kazanmıştı. Yamadayev Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov'a muhalefeti nedeni ile zor günler yaşamaya başlamıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan