Jandarmadan Rusya'ya üst düzey ziyaret

6

Jandarma Genel Komutanlığı  Plan ve Politika Dairesi Başkanı Tuğgeneral Ali Özkara Rusya'da resmi ziyaretlerde bulunuyor. Görüşmelerde ilk kez Jandarma Komutanlığı ile Rusya İçişleri Bakanlığı Güvenlik Güçleri arasında ilişkiler kuruldu. Özkara ziyaretle ilgili yaptığı değerlendirmede, gelecekte Rusya ve Türkiye güvenlik güçleri arasındaki ilişkilerin artarak devam eeceğini söyledi.

Tuğgeneral Özkara başkanlığındaki Türkiye Jandarma Genel Komutanlığı üst düzey heyeti, Rusya’da bir dizi ziyaretlerde bulundu. Moskova’da Rus İçişleri Bakanlığı İç Kuvvetleri özel eğitim alanını gezen Türk Jandarma heyeti, burada yapılan çalışmaları izledi. Daha sonra Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti’ne geçen Türk jandarma heyeti başkent Kazan’daki İçişleri Bakanlığı’na bağlı Privolje Bölge Komutanlığı’nı da ziyaret etti.

Ziyaret çerçevesinde Türk Jandarma komutanlığı, Tataristan İçişleri Bakanı Asgat Safarov’la da bir araya geldi. Görüşmeler sırasında taraflar iki ülke güvenlik güçleri arasında ikili ilişkilerin artırılması, suç ve terörizme karşı mücadele çerçevede karşılıklı işbirliğin genişletilmesine ilişkin güncel konuları ele aldı.

Tuğgeneral Özkara: Barış ve güvenlikten yanayız

Tuğgeneral Özkara, Rusya İçişleri Bakanlığı ve İç Kuvvetleri Koumtanlığı’na kendilerini sıcak karşıladığı ve konukseverlikten dolayı teşekkürlerini sundu. Özkara, “Biz tüm dünyada barış ve güvenlikten yanayız. Ülkelerimiz arasında ortaklık ilişkileri artırılmalı. Bu ziyaretimiz Türk Jandarması ve Rusya İçişleri Bakanlığı İç Kuvvetleri arasındaki ilişkilerin kurulması yönünde ilk adım niteliğinde. Gelecekte de biz bu ilişkilerimizi geliştereceğiz, artıracağız.” diye konuştu.

Rusya İçişleri Bakanlığı  da ikili görüşmeleri yüksek değerlendirerek, “Türkiye Cumhuriyeti Jandarma Genel Komutanlığı resmi heyeti Rusya İçişleri Bakanlığı İç Kuvvetleri bazı merkezlerine bir dost ziyaretinde bulundu. Buradaki amaç ilişkilerin kurulması ve tecrübe alışverişinde bulunulmasıdır.” değerlendirmesinde bulundu. 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan

jandarma_rusya_2 jandarma_rusya_4